UTP tworzy nowy kierunek, Pesa zyska nowe kadry

UTP tworzy nowy kierunek, Pesa zyska nowe kadry

25 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pesa została podpisana umowę o współpracy z bydgoskim Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym. W imieniu UTP dokument podpisał prof. dr inż. Dariusz Boroński, prorektor ds. nauki, a ze strony Pesy, Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu.

Fot. Pesa

Umowa, którą w poszczególnych obszarach doprecyzowuje pięć załączników, obejmuje wspólne przedsięwzięcia od lat podejmowane przez największego polskiego producenta taboru i największą uczelnię techniczną w Kujawsko-Pomorskiem, ale określa też nowe kierunki i formy współpracy; zarówno dydaktyczne, jak i badawcze.

Pesa będzie kontynuować i rozwijać współpracę w zakresie realizacji staży dla studentów i absolwentów UTP, obejmie też patronat nad działalnością „Koła Naukowego Pojazdów Szynowych”.

Władze Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zapowiedziały stworzenie już od nowego roku akademickiego specjalności „Pojazdy szynowe” na Wydziale Mechaniki i Budowy Maszyn  oraz wspólnej promocji i pomocy w organizacji zajęć tej specjalności.

Dzięki nowej umowie sprecyzowano zasady współpracy  w zakresie optymalnego wykorzystania i rozbudowy stanowiska (już funkcjonującego) do badań ram pojazdów szynowych. Określono również obszary współpracy badawczo-rozwojowej pomiędzy Pesą a UTP w celu zintensyfikowania i pełnego wykorzystania potencjału obu podmiotów w dziedzinie projektowania i budowy innowacyjnych pojazdów szynowych.

PODZIEL SIĘ