Česke Drahy z pierwszym airport linkiem

Česke Drahy z pierwszym airport linkiem

28 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ostrawa jest pierwszym miastem w Czechach, które ma kolejowe połączenie z lotniskiem. Od kilku tygodni funkcjonuje tu linia kolejowa do oddalonego o kilkanaście kilometrów od miasta międzynarodowego portu lotniczego im. Leoša Janáčka.

Fot. Przemysław B. Jezierski

Port lotniczy Ostrava im. Leoša Janáčka został zbudowany w 1959 r. Znajduje się w miejscowości Mošnov leżącej około 20 km na południe od Ostrawy. Lotnisko obsługuje zaledwie 300 tysięcy pasażerów rocznie. Korzystają z niego jedynie trzy regularne linie lotnicze obsługujące rejsy do Pragi, Paryża i Londynu. Ponadto realizowane są czarterowe połączenia do nadmorskich kurortów w Europie i Afryce.

Dotychczas dojazd na lotnisko był możliwy jedynie nieregularnie kursującymi liniami autobusowej komunikacji podmiejskiej. Dzięki doprowadzeniu do portu linii kolejowej pasażerowie mogli się przesiąść do komfortowych i szybkich pociągów regionalnych. Czas przejazdu z centrum Ostrawy na lotnisko skrócił się do 30 minut.

Miliard koron na airport link

Nowa linia kolejowa powstawała dwuetapowo w latach 2013-2014. Pierwszym etapem była modernizacja i elektryfikacja sześciokilometrowego fragmentu regionalnej linii kolejowej od stacji węzłowej Studénka położonej na magistrali Praga – Ostrawa do przystanku Sedlnice, skąd odgałęzia się nowa linia kolejowa na lotnisko.

Drugi etap polegał na budowie trzykilometrowej jednotorowej zelektryfikowanej linii Sedlnice – Mošnov. W Mošnovie zbudowano czołową stację z jednym dwukrawędziowym peronem. Stacja została wyposażona w system informacji audiowizualnej i przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przeszklona hala dworca nawiązuje architekturą do bryły terminalu lotniska, do którego poprowadzono blisko stumetrowy naziemny tunel dla pieszych.


Wnętrze terminalu lotniska (fot. Przemysław B. Jezierski)

Budowa pierwszego czeskiego airport linku pochłonęła prawie miliard koron. Pierwszy etap modernizacji i elektryfikacji istniejącego odcinka Studénka – Sedlnice kosztował 350 milionów koron czeskich. Inwestycja realizowana była przy wsparciu czeskiego rządu, który partycypował w kosztach.

Drugi etap budowy nowego odcinka linii zamknął się w kwocie 580 milionów koron. Tu z kolei uzyskano dofinansowanie na poziomie 85 proc. dzięki funduszom strukturalnym UE.

Piętrusem na lotnisko

Operatorem świadczącym przewozy pasażerskie na nowej linii są państwowe koleje České Dráhy. Przewoźnik uruchamia pociągi osobowe regionalnej linii S2 relacji Mosty u Jablunkova – Ostrava – Mošnov (Ostrava Airport).

W aktualnym rozkładzie jazdy jest 10 par pociągów, kursy realizowane są średnio co dwie godziny. Pierwszy pociąg przyjeżdża do portu lotniczego o 4.29 i zapewnia połączenie na poranny lot do Pragi linii ČSA o 5.30. Ostatni pociąg z Mošnova odjeżdża o godz. 23.23, zabierając pasażerów także z wieczornego lotu ČSA z Pragi.

Pociągi zestawione są z nowoczesnych dwupokładowych jednostek elektrycznych CityElefant. Komfortowe klimatyzowane pociągi dysponują miejscami 1 i 2 klasy, zabierają na pokład 310 pasażerów na miejscach siedzących. Jednorazowy bilet na przejazd z Ostrawy do portu lotniczego kosztuje 51 koron czeskich w 2 i 77 w 1 klasie.

W połowie grudnia wraz w wejściem w życie nowego rozkładu jazdy ma się zwiększyć liczba pociągów obsługujących linię lotniskową. Wtedy też piętrusy CityElefant zostaną zastąpione przez bardziej ekonomiczne jednopokładowe jednostki elektryczne RegioPartner produkcji czeskiej Škody.

PODZIEL SIĘ