W sobotę parowozy wrócą na Magistralę Podsudecką

W sobotę parowozy wrócą na Magistralę Podsudecką

03 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dzięki staraniom Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, we współpracy z Przewozami Regionalnymi, władzami Świdnicy oraz zarządcą infrastruktury PKP PLK po prawie dwudziestu latach na Przedgórze Sudeckie wrócą parowozy.

Fot. MPiK

Od najbliższej soboty i niedzieli ( 4 i 5 lipca)  lokomotywa parowa TKt48-18 oraz dwa zabytkowe wagony osobowe Ci28 z 1928 r. realizować będą połączenia kolejowe na trasie Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śl. w ramach Wakacyjnego Pociągu Muzealnego - poinformowało prywatne Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

W każdą niedzielę i każdą sobotę aż do 13 września.2015 r. (II dzień Gali Parowozów) na Podsudecką Magistralę Kolejową wyruszą dwa pociągi dziennie – poranny Gryf (legendarna bestia umieszczona w herbie Świdnicy) oraz popołudniowy Fryderyk (Fryderyk II Wielki – pruski władca, który umieścił na terenie dzisiejszej Jaworzyny Śl. swój ufortyfikowany obóz, w którym przebywał i od którego wzięła się historyczna nazwa miasta – Königszelt – królewski namiot).

Rozkłady jazdy pociągów Gryf i Fryderyk zostały w możliwie największy sposób dopasowane do godzin przyjazdów / odjazdów normalnych pociągów osobowych na stacji Jaworzyna Śląska,

Bilet na przejazd pociągami Fryderyk i Gryf uprawnia do 10 proc. rabatu przy zakupie biletu wstępu do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w dniu przejazdu.

Podróżni mogą zakupić bilety w jedną lub dwie strony. Przy zakupie biletu w dwie strony podróż do Świdnicy można odbyć "Gryfem" a drogę powrotną "Fryderykiem" 
Sprzedaż biletów na przejazdy pociągami GRYF i FRYDERYK odbywa się wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej www.biletyregionalne.pl lub bezpośrednio u Kierownika Pociągu. Liczba miejsc w wagonach jest ograniczona (92 miejsca siedzące).

Historyczny skład porusza się po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r. Od tego czasu łączy Legnicę z Katowicami.

 

 

PODZIEL SIĘ