EBI wspiera zakup tramwajów w Krakowie i na Śląsku

EBI wspiera zakup tramwajów w Krakowie i na Śląsku

10 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił dwóch kredytów na łączną sumę ponad 320 mln złotych na zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów niskopodłogowych w Krakowie i miastach Aglomeracji Górnośląskiej. W ramach wsparcia dla Śląska, EBI sfinansuje również modernizację istniejącej floty i infrastruktury tramwajowej.

Fot. EBI

– Promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku usług transportowych jest jednym z priorytetów działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jesteśmy w związku z tym szczególnie zadowoleni, że nasze kredyty współfinansują zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów dla Krakowa i Górnego Śląska – mówi László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce.

MPK w Krakowie otrzymało od EBI kredyt w wysokości 92 mln zł na zakup 36 tramwajów niskopodłogowych. Pojazdy będą miały ok. 43 metry długości, a każdy z nich pomieści ok. 300 pasażerów. Będą wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz automaty biletowe. W środku wagonu znajdą się miejsca na bagaż i rowery, zostaną także zamontowane porty USB i gniazdka elektryczne, które pozwolą na doładowanie baterii telefonów i innych elektronicznych urządzeń mobilnych.

Natomiast kredyt EBI w wysokości 231 mln zł został przeznaczony na poprawę infrastruktury tramwajowej na Górnym Śląsku, a konkretnie na zakup 42 tramwajów niskopodłogowych i modernizację 95 tramwajów, jeżdżących po torach śląskich miast już od wielu lat. Środki EBI sfinansują także przebudowę sieci trakcyjnej oraz modernizację torowisk o łącznej długości ok. 63 km. Nowe tramwaje, które będą jeździć na wyremontowanych torach będą nie tylko szybsze, ale również bezpieczniejsze i mniej hałaśliwe.

W przypadku tej inwestycji kredytobiorcą jest Bank Pekao, który dzięki kredytowi EBI zaoferował bardziej atrakcyjne warunki finansowania realizującej inwestycję spółce Tramwaje Śląskie. EBI finansuje bowiem inwestycje nie tylko bezpośrednio z podmiotami je realizującymi, ale także za pośrednictwem banków krajowych. 

eNowe tramwaje dla Krakowa i Śląska będą wyprodukowane przez Pesę, która wyposaży je w zaawansowane technologicznie silniki oszczędzające energię, a także w specjalne platformy, które ułatwią wsiadanie i wysiadanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Ponadto dla Śląska tramwaje wyprodukuje Modertrans Poznań.

PODZIEL SIĘ