Tchórzewski: sprzedaż PKP Energetyki powinna zostać wstrzymana

Tchórzewski: sprzedaż PKP Energetyki powinna zostać wstrzymana

10 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Bliski przejęcia PKP Energetyki prywatny fundusz kapitałowy CVC to inwestor nieznanego pochodzenia, który kupuje różne firmy po to, aby je sprzedać. – Jeśli PKP Energetyka zostanie odsprzedana podmiotowi, który nie sprzyja Polsce to możemy mieć poważny problem – mówi poseł Krzysztof Tchórzewski. Dlatego sprzedaż spółki powinna zostać wstrzymana.

Fot. tchorzewski.pl

– PKP Energetyka jest przedsiębiorstwem bardzo wrażliwym, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo ludzi i państwa. Ta spółka jest właścicielem wszystkich linii energetycznych, zarówno linii wysokiego napięcia, jak i linii zasilających w energię stacje i przystanki kolejowe. Ma pełny monopol na dystrybucję energii dla kolei – podkreślał Tchórzewski na dzisiejszej konferencji w Sejmie. Dodał, że w razie awarii spółka dysponuje infrastrukturą rezerwową, która z reguły jest niejawna i nie powinna być odtajniana.

Poseł ubolewał, że przed prywatyzacją Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie zwróciło się z pytaniem o skutki prywatyzacji PKP Energetyki do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jak informował PAP Przemysław Obłój, dyrektor CVC, fundusz jest gotów - po ewentualnym przejęciu - sprzedać mniejszościowy pakiet spółki np. krajowemu inwestorowi finansowemu. Jego zdaniem w przyszłości PKP Energetyka powinna trafić na Giełdę Papierów Wartościowych.

Krzysztof Tchórzewski wraz z Arturem Adamczykiem domagają się również sejmowej debaty, w czasie której rząd powinien przedstawić informację na temat sprzedaży spółki i jej skutków dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa. Poza tym posłowie złożyli wniosek o zwołanie specjalnego, utajnionego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, którego tematem też ma być wpływ zbycia podmiotowi zagranicznemu spółki PKP Energetyka na bezpieczeństwo państwa i przewozów kolejowych w Polsce.

Przypomnijmy, przejęciem PKP Energetyki zainteresowane były spółki energetyczne. Oferty wiążące złożyły Energa i Tauron. Jednakże PKP S.A. podały na początku tygodnia, że wyłączność do dalszego prowadzenia negocjacji otrzymała firma CVC. Z informacji PAP wynika, że  CVC złożyło ofertę z wartością przedsiębiorstwa (enterprise value) szacowaną na powyżej 1,5 mld zł.