Wiedeńskie metro uruchomi automatyczne pociągi

Wiedeńskie metro uruchomi automatyczne pociągi

13 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W pełni automatyczne pociągi bez maszynistów będą kursować na specjalnej wiedeńskiej linii U5. Ma to nastąpić dopiero w 2023 r. Modyfikację krytycznie oceniają austriaccy związkowcy. Twierdzą, że takie unowocześnienie nie jest obecnie nikomu potrzebne.

Fot. YF+franz

Pociągi prowadzone bez maszynistów uważane są za bezpieczniejsze pod względem unikania ryzyka wywołanego czynnikiem ludzkim oraz za wydajniejsze. W pełni zautomatyzowany system kontrolować będzie także ruch pasażerów. Szklane ściany, które oddzielać będą peron od toru będą otwierane wtedy, gdy pociąg zatrzyma się na stacji.

Budowa pierwszego odcinka ma rozpocząć się w 2018 r., natomiast ruch na całej trasie powinien zostać puszczony w roku 2023.  Konkurs na projekt  nowej linii U5 wygrało konsorcjum dwóch młodych wiedeńskich zespołów architektonicznych (YF Architekci i Franz Architekci). Ich ofertę wybrano spośród 34 propozycji nadesłanych z całej Europy.

Budowa nowej linii rozpocznie się wraz z przedłużeniem linii U2. Nowe stacje powinny odciążyć przepełnione linie U6 i tramwaj linii 43 oraz  skrócić czasy dojazdów. Szacuje się, że zbudowanie nowej linii kosztować będzie ok. 950 mln euro i zapewni miejsca pracy dla 16 tys. osób.

Obecnie wiedeńskie metro składa się z pięciu linii i ponad setki stacji. Linie nie mają nazwy i są określane za pomocą liczb z literą U (od U-Bahn), od U1 do U6.

PODZIEL SIĘ