Chcą wykorzystać kolej do promocji Bieszczadów

Chcą wykorzystać kolej do promocji Bieszczadów

15 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Decyzja władz województwa o uruchomieniu od 1 sierpnia weekendowych pociągów turystycznych w Bieszczady relacji: Jasło - Krosno - Zagórz - Komańcza stwarza wyśmienitą okazję do promocji lokalnych atrakcji turystycznych ulokowanych w sąsiedztwie bieszczadzkich, niezwykle malowniczo położonych szlaków kolejowych – uważają twórcy kampanii „Kocham Kolej”.

Fot. Przewozy Regionalne

W wizji społeczników bilet na pociąg mógłby być jednocześnie: darmową wejściówką (na wystawę lub koncert), kuponem rabatowym (w restauracji, hotelu, galerii) a nawet… losem w loterii, towarzyszącej imprezie plenerowej planowanej na podsumowanie niespełna dwumiesięcznego (sierpień - wrzesień) okresu kursowania weekendowych pociągów turystycznych w Bieszczady.

– Aby tytułowa zachęta stała się faktem przynoszącym obopólne korzyści, wszystkim potencjalnym partnerom akcji niezbędne jest stworzenie wspólnego pakietu rabatów, zachęt i promocji premiującego fanów turystyki kolejowej, która na całym świecie należy do najbardziej lukratywnych segmentów biznesu turystycznego – tłumaczy Jerzy Zuba, koordynator kampanii społecznej www.KochamKolej.pl.

Autorzy akcji zapraszają do kampanii społecznej przedstawicieli lokalnej bazy turystycznej i sportowo - rekreacyjnej, organizatorów wydarzeń kulturalnych, przewodników oraz biura turystyczne. Liczą też na zaangażowanie ze strony lokalnych samorządów.

Przypominamy, że na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego od 1 sierpnia do 27 września zostanie wznowiony ruch pociągów regionalnych na odcinku linii nr 107 Zagórz - Komańcza.

Pociągi pojadą w weekendy (soboty i niedziele) w relacji:

  • Jasło odj. 7:00 – Krosno 7.32 - Zagórz 8.40 – Komańcza przyj. 9:31,
  • Komańcza odj. 16:10 – Zagórz 17.01 - Krosno 18.08 – Jasło przyj. 18:40.

Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się tutaj.

Na pasażerów czekają promocyjne ceny. Od 1 marca pasażerowie korzystający z pociągów PR na Podkarpaciu płacą za bilety nawet do 68 proc. mniej. Nowa „Taryfa Podkarpacka” obowiązuje na wszystkich trasach w regionie. Obejmie więc również i linię Zagórz - Komańcza.

Przykładowo bilet na trasę liczącą do 9 km kosztuje tylko 1,50 zł (dotychczas 4,40 zł), a bilet miesięczny do 10 km, jedynie 50 zł (dotychczas 99 zł). Uczniowie, studenci oraz wszyscy inni pasażerowie, którym przysługują ulgi ustawowe, będą płacili za bilety jeszcze mniej.

Połączenie będzie obsługiwane autobusem szynowym serii SA 103. Oferuje max. 70 miejsc siedzących oraz do 100 stojących. W części niskopodłogowej pojazd przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Przy drzwiach wejściowych znajdują się platformy wjazdowe dla ww. osób oraz przestrzenie dla większych bagaży.

Autobus wyposażony jest w automat do sprzedaży biletów – płatność kartą płatniczą. Pojazd oferuje miejsca do przewozu rowerów. Całość wyposażona jest w klimatyzację, wyświetlacze informacji dla pasażera oraz Wi-Fi.