Woźniak: sprzedaż PKP Energetyki to błąd

Woźniak: sprzedaż PKP Energetyki to błąd

17 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

– PKP Energetyka jest monopolem naturalnym, a sprzedaż takich monopoli przez państwo jest złą praktyką i nie powinno się zdarzać – powiedział ISBnews były minister gospodarki Piotr Woźniak. W jego ocenie, ta zasada powinna obowiązywać niezależnie od rodzaju nabywcy.

Fot. Newseria

– Sprzedaż monopoli naturalnych, a takim jest PKP Energetyka, nie powinna się zdarzyć, niezależnie, czy jest to inwestor pozostający pod częściową kontrolą państwa, czy prywatny fundusz. W przypadku każdego innego inwestora niż państwowy - a PKP SA należy do państwa - można obawiać się scenariusza, w którym gracz prywatny nie jest w wystarczający sposób zdeterminowany do realizacji nakładów na remonty i modernizacje – powiedział ISBnews Woźniak.

Według byłego ministra gospodarki, PKP Energetyka wymaga obecnie co najmniej miliardowych inwestycji, a na przestrzeni kilku lat - nawet znacznie większych. Skuteczne zobowiązanie inwestora, zwłaszcza prywatnego, do ponoszenia nakładów w jakiejkolwiek wysokości jest praktycznie nie do wyegzekwowania. W przypadku PKP Energetyka nie zadbano zresztą o nałożenie takich wymagań.

– Pomimo to trudno jest zobowiązać inwestora prywatnego, nie tylko do tego, by nakłady poniósł, ale także później takie zapisy egzekwować. Istnieje więc realne zagrożenie, że nabywca zdekapitalizuje infrastrukturę, a w przypadku PKP Energetyka nie możemy sobie na to pozwolić – dodał Woźniak.

Sieć należąca do PKP Energetyka jest bowiem jedyną ogólnopolską siecią prądu stałego i nie możemy sobie pozwolić, by ona nie działała, ponieważ oznacza to w praktyce zagrożenie dla ruchu ponad 90 proc. pociągów w naszym kraju.

– Państwo jest zobowiązane do utrzymywania sieci, więc - w czarnym scenariuszu - może w przyszłości zostać zmuszone do odkupienia tego aktywa w bardzo złej kondycji i poniesienia dodatkowych kosztów modernizacyjnych i remontowych. Dlatego podkreślam po raz kolejny - nie powinno dochodzić do takich transakcji – podsumował Woźniak.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Skarbu Państwa, po przeprowadzeniu analiz, wyraziło zgodę na prywatyzację PKP Energetyka. – W każdej chwili jednak minister ma prawo złożenia sprzeciwu wobec transakcji i jej przerwania – zaznacza Emil Górecki, rzecznik prasowy resortu.