CVC: PKP Energetyka ma być jak firma międzynarodowa

CVC: PKP Energetyka ma być jak firma międzynarodowa

17 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

István Szőke, członek zarządu w spółce Caryville Investments, która podpisała wstępne porozumienie socjalne do XII 2019 ze związkami zawodowymi działającymi w spółce PKP Energetyka, wysłał list otwarty do posła Krzysztofa Tchórzewskiego w sprawie prywatyzacji PKP Energetyka. Wyjaśnia w nim zasady działania tego międzynarodowego inwestora i jego plany wobec polskiej spółki.

Fot. Dominik Skudlarski

Przedstawiciel potencjalnego inwestora, który według nieoficjalnych informacji, może w najbliższych dniach sfinalizować transakcję, wyjaśnił, że transakcja jest realizowana przez CVC, ale "ze względu na warunki przetargu musieliśmy skorzystać z naszej 100 proc. spółki zależnej w Polsce".

Dodał, że większość transakcji realizowanych przez inwestorów zagranicznych (w tym przez polskie spółki Skarbu Państwa działające za granica) jest realizowana z wykorzystywaniem spółek celowych.

- Taka forma pozwala nam zachować transparentność każdej transakcji i ułatwia śledzenie inwestorom losu pieniędzy powierzonych CVC  - napisał przedstawiciel CVC, będący jednocześnie członkiem zarządu w spółce Caryville Investments.

Dodał, że wbrew opinii posła nie nikt nikogo nie oszukał, bo składane w trakcie transakcji deklaracje mają pełne pokrycie finansowe, a zapowiadane zaangażowanie ma charakter długofalowy.

- Podpisane porozumienie ze związkami zawodowymi będzie w pełni respektowane i wejdzie w życie z dniem nabycia akcji a zobowiązania Caryville Investments są gwarantowane przez nasz fundusz o kapitałach 11 miliardów euro- zapewnił István Szőke, któy ma w CVC stanowisko partner, odpowiedzialnego za Europę Środkowo Wschodnią

Odnosząc sie do zarzutów związanych z niebezpieczeństwem, jakie miałoby zostać sprowadzone na Polskę w związku ze zbyciem PKP Energetyka zapewnił, ze CVC będzię odpowiedzialnym inwestorem, w pełni respektującym zobowiązania wynikające z przepisów prawa, decyzji regulatorów rynku kolejowego i energetycznego oraz dobrych praktyk biznesowych, aby stworzyć z PKP Energetyka firmę na poziomie międzynarodowym.

- Zakładam, ze jest Panu znany przykład brytyjskiej firmy Network Rail, której prąd dostarcza francuska firma EDF. W żadnym wymiarze nie stanowi to zagrożenia dla działalności brytyjskiej firmy kolejowej. Tak samo bedzie w przypadku PKP Energetyka, która będzie inwestować setki milionów złotych rocznie w modernizacje sieci i stale podnoszenie jakości usług oraz bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej- zapewnił István Szőke.

Istvan Szoke jest partnerem CVC odpowiedzialnym za Europę Środkowo Wschodnią. CVC to globalna firma private equity oraz doradztwa inwestycyjnego, założona w 1981 roku. Posiada sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych.  CVC ma udziały w ponad 50 spółkach na całym świecie osiągając roczne łączne przychody około 130 mld USD.