Pierwszy śląski Moderus Beta w fazie badań

Pierwszy śląski Moderus Beta w fazie badań

04 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

12 nowych, dwukierunkowych tramwajów Moderus Beta produkowanych przez Modertrans dla Tramwajów Śląskich będzie można spotkać jesienią na torach aglomeracji śląskiej. Pierwszy z nich jest w trakcie badań homologacyjnych.

Fot. Tramwaje Śląskie

Zakup 12 nowych, częściowo niskopodłogowych, dwukierunkowych wagonów jest elementem etapu II Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Moderus Beta MF 16 AC BD posiada osiem silników trakcyjnych prądu przemiennego o łącznej mocy 400kW, środkowy człon wagonu jest niskopodłogowy (wysokość podłogi od główki szyny wynosi 350 mm), a udział niskiej podłogi w całej długości tramwaju wynosi 26 proc. Wagon będzie mógł jednorazowo przewieźć maksymalnie 198 pasażerów, w tym 46 na miejscach siedzących.

Tramwaj wyposażony będzie w nowoczesne systemy informacyjno-emisyjne: cztery tablice o przekątnej 38″ wyświetlające przebieg trasy, system emisji reklam, system monitoringu, a także elementy poprawiające komfort i bezpieczeństwo, w tym system smarowania obrzeży kół zapewniający cichą jazdę oraz rejestrator zdarzeń (tzw. czarną skrzynkę).

Obecnie trwają badania homologacyjne pierwszego tramwaju, a produkcja kolejnych jest zaawansowana w 80 proc.

– Prace nad projektem i produkcją trwają od września 2014 r. natomiast rozpoczęcie produkcji możliwe było dopiero na koniec grudnia 2014 r. W samej firmie Modertrans Poznań, nie licząc poddostawców, w produkcję wagonów dla Tramwajów Śląskich zaangażowanych jest ponad 200 osób – mówi Jarosław Bakinowski, wiceprezes Zarządu Modertrans Poznań.

Po zakończeniu procedury homologacji rozpocznie się proces odbioru w Tramwajach Śląskich, by w końcu mogły zostać przeprowadzone szkolenia dla motorniczych i obsługi.

– Pierwsze tramwaje dostarczymy zamawiającemu w sierpniu. Całe zamówienie chcemy przekazać Tramwajom Śląskim do końca października – informuje Jarosław Bakinowski.

PODZIEL SIĘ