W październiku odsłonią pomnik Józefa Nowkuńskiego

W październiku odsłonią pomnik Józefa Nowkuńskiego

05 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Komitet Honorowy budowy pomnika inżyniera Józefa Nowkuńskiego, budowniczego Magistrali Węglowej Śląsk - Porty, zebrał już wystarczające fundusze na wykonanie monumentu.

Fot. SITK

Pomnik stanie przed dworcem kolejowym w Tarnowskich Górach, gdzie swój początek ma Magistrala Węglowa i gdzie znajduje się największa stacja rozrządowa w Europie.

Działając na podstawie decyzji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji nr 343/2014, w celu pozyskania środków na budowę pomnika dokonano emisji cegiełek o nominałach 50 zł i 100 zł. Dochód z ich sprzedaży wynosi 24,5 tys. zł.

Komitet uzyskał ponadto wsparcie finansowe od firm działających na obszarze kolejowym w wysokości 185,2 tys. zł. Ogółem wpływy wyniosły 209,7 tys. zł.

Dotychczasowe wydatki Komitetu Honorowego do chwili obecnej wyniosły ogółem 53 295,38 zł. Stan konta Komitetu na koniec czerwca wyniósł 156 404,62 zł. Kwota ta przeznaczona zostanie na wykonanie odlewu płaskorzeźby, usługi kamieniarskie i organizację uroczystości odsłonięcia pomnika, druk wydawnictw okolicznościowych oraz na przygotowanie i przeprowadzenie seminarium poświęconego dorobkowi inż. Nowkuńskiego.

Planowany termin odsłonięcia pomnika inżyniera to październik 2015 r.

PODZIEL SIĘ