Już 23 tys. pasażerów Żuławskiej Kolei Dojazdowej

Już 23 tys. pasażerów Żuławskiej Kolei Dojazdowej

05 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych podało, że w lipcu 2015 r. z rozkładowych pociągów pasażerskich Żuławskiej Kolei Dojazdowej (ŻKD) skorzystało ponad 23 tys. podróżnych.

Fot. ŻKD

To kolejny rok z rzędu, gdy żuławska wąskotorówka odnotowuje wzrost przewozów pasażerskich. Klienci ŻKD przemieszczają się koleją pomiędzy miejscowościami położonymi w pasie nadmorskim. „Pociąg na plażę” wyrusza o godz. 8:30 z Nowego Dworu Gdańskiego i jedzie do Prawego Brzegu Wisły w Mikoszewie.

Następnie, już jako Jantar Express kursuje według stałego rozkładu jazdy na trasie Prawy Brzeg Wisły – Jantar – Stegna – Sztutowo wykonując w sumie sześć kursów. Ostatni pociąg w ciągu dnia odjeżdża z Jantaru o godz. 18:50 do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie przyjeżdża o godz. 20:05.

Pociągi Jantar Express kursują codziennie od 27 czerwca do 30 sierpnia 2015 r. na trasach Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo. Pociągi zestawione są z wagonów odkrytych, tzw. „letniaków”, dzięki czemu wczasowicze wybierają ŻKD jako najdogodniejszy środek transportu dający możliwość poznania klimatu Żuław i Mierzei Wiślanej z innej perspektywy. Wielu turystów łączy podróż pociągiem z wyprawą rowerową dzięki wagonowi przystosowanemu do przewozu rowerów oraz osób niepełnosprawnych.

Dodatkowymi atrakcjami, które podróżni mogą zobaczyć wybierając kolej wąskotorową, są m.in. przeprawa promowa oraz ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej w Mikoszewie oraz jedyny czynny w Europie obrotowy most kolejowy nad rzeką Szkarpawą w Rybinie. Konstrukcja z 1906 r. jest obsługiwana ręcznie przez dwie osoby, a cały proces obrócenia mostu i ułożenia drogi przebiegu dla przejeżdżającego ze Stegny do Nowego Dworu Gdańskiego pociągu trwa kilkanaście minut.

 

 

PODZIEL SIĘ