CZT: jest plan modernizacji linii Warszawa-Lublin

CZT: jest plan modernizacji linii Warszawa-Lublin

06 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Modernizacja linii nr 7 Warszawa - Dorohusk na odcinku Warszawa - Lublin została wpisana do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Gotowe jest już studium wykonalności inwestycji. – W cywilizowanych krajach to najlepszy moment dla rozpoczęcia konsultacji społecznych, ale nic takiego się nie dzieje – twierdzi Centrum Zrównoważonego Transportu.

Fot. Dominik Skudlarski

Jak wynika z przedstawionych planów, modernizacja linii kolejowej nr 7 (LK7) wykonana będzie na odcinku Warszawa Wschodnia Osobowa –  Lublin – Dorohusk aż do granicy. 

Według informacji podanych przez CZT, najważniejsze, w porównaniu do stanu obecnego, zmiany dla odcinka Warszawa - Dęblin to m.in. likwidacja skrzyżowań naziemnych na odcinku od Warszawy do Otwocka. W ocenie CZT prawdopodobnie zachowane zostaną wszystkie przedwojenne przystanki na odcinku Warszawa – Otwock, bo nie będzie konfliktów z nowym układem torów.

Jednotorowy odcinek Otwock – Pilawa zostanie rozbudowany do dwóch torów. Na stacji Celestynów wprowadzony ma być tor dodatkowy pomiędzy torem 1 i 2, dzięki czemu odstawienie pociągu do wyprzedzenia nie będzie kolidować z ruchem na drugim torze. Według CZT projektowana odległość między rozjazdami jest taka, że może służyć tylko pociągom pasażerskim.

W Warszawie planowany jest nowy przystanek Warszawa Wiatraczna, przesunięcie przystanku Warszawa Gocławek do ul. Marsa ze schodami na wiadukt, dodatkowo na wysokości ul. Korkowej zbudowanie przejścia podziemnego dla pieszych. Przewidziano nieznaczne przedłużenie układu czterotorowego do stacji Warszawa Wawer, dalej dwa tory z ruchem dalekobieżnym przez Otwock.

Prędkość maksymalna na odcinku Warszawa - Otwock ma wynosić 120 km/h, dalej 160 km/h.

 

PODZIEL SIĘ