Ostatni używany tramwaj z Niemiec już w Gdańsku

Ostatni używany tramwaj z Niemiec już w Gdańsku

17 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W weekend do Gdańska przyjechał ostatni zmodernizowany w poznańskim Modertransie tramwaj N8C z Kassel. Rozładunek odbył się na torowisku na ul. Nowe Ogrody. Tym samym w Gdańsku jest już 16 wagonów, które ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika.

Fot. ZKM Gdańsk

Umowa na zakup 16 dwukierunkowych tramwajów N8C, między ZKM w Gdańsku a KVG Kassel, została podpisana w 2014 r. Całkowity koszt zakupu to 672 tys. euro. (2,8 mln zł). To ok. 33 proc. ceny jednego nowego fabrycznie tramwaju dwukierunkowego.

Pojazdy zostały wyprodukowane w 1981 r. Wszystkie tramwaje zakupione w Kassel zostały zmodernizowane w poznańskim Modertransie. Modernizacja jednego wagonu to koszt 1 mln 146, 2 tys. zł. Pojazdy stały się bardziej przyjazne pasażerom dzięki takim zmianom, jak m.in. nowy wygląd, nowe siedziska, klimatyzacja oraz niskopodłogowy człon z miejscem na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Utrzymana została również możliwość jazdy dwukierunkowej. Düwag N8C to typ tramwaju produkowanego w latach 1978-1986 przez niemiecką firmę Düsseldorfer Waggonfabrik. Łącznie zbudowano 76 pojazdów tego typu – 54 dla Dortmundu oraz 22 dla Kassel.

– N8C to najlepszy z modeli dostępnych na rynku pojazdów używanych. Choć ma swoje lata, jest po prostu niezawodny. I dlatego wcale nie było łatwo zdobyć Düwagi - zarówno te z Dortmundu, jak i potem te z Kassel – podkreślił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Po Gdańsku jeździ już 46 tramwajów N8C. Zostały one kupione w 2007 r. od zakładu komunikacji miejskiej DSW 21 w Dortmundzie za kwotę 1,4 mln euro. Pojazdy zostały poddane modernizacji w przedsiębiorstwie Modertrans Poznań. Pierwszy N8C z Dortmundu wyjechał na gdańskie tory w maju 2009 r.

Koszt modernizacji jednego wagonu wyniósł 700 tys. zł. Dla porównania, koszt modernizacji jednego wagonu popularnych 105-tek z Konstalu to ok. 1mln 600 tys. zł – poinformowała Alicja Mongrid, rzeczniczka ZKM w Gdańsku.

PODZIEL SIĘ