W 2016 roku wróci połączenie Wrocław - Berlin?

W 2016 roku wróci połączenie Wrocław - Berlin?

19 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Politycy i niemiecka kolej starają się o więcej połączeń z Polską. W 2016 roku przywrócone ma zostać bezpośrednie połączenie kolejowe Berlin-Wrocław – donosi „Berliner Zeitung”.

Fot. Bartosz Dziubecki

– Chcemy ponownie połączyć koleją Berlin i Wrocław. Pracujemy nad tym i mam nadzieję, że uda się to osiągnąć – powiedziała gazecie Kathrin Schneider, minister infrastruktury Brandenburgii.

Podróż między tymi miastami (przez Forst) ma trwać 4,5 godziny. Deutsche Bahn rozważa też możliwość uruchomienia od grudnia 2015 bezpośredniego połączenia Berlin-Gorzów Wielkopolski. Gazeta przypomina też, że w 2021 roku ma zostać zmodernizowana trasa Berlin-Szczecin, co pozwoli mieszkańcom Zachodniego Pomorza dotrzeć do stolicy Niemiec w około 80 minut.

Jednocześnie trwają starania przywrócenia połączeń między Dreznem a Wrocławiem. Jak donoszą Kolejowe Łużyce, 25 sierpnia odbędą się kolejne rozmowy między DB Regio a Kolejami Dolnośląskimi na temat warunków i cen wynajmu taboru od DB do realizacji tych połączeń. Może wówczas dojdzie do wypracowania porozumienia, chociaż dwustronne rozmowy nie są łatwe. Cytowani przez "Berliner Zeitung" niemieccy rozmówcy generalnie narzekają, że brakuje im pewności perspektywicznego planowania i nie do końca jasny jest dla nich podział kompetencji między władzami centralnymi a wojewódzkimi.

PODZIEL SIĘ