Koszalińska wąskotorówka kończy 117 lat

Koszalińska wąskotorówka kończy 117 lat

21 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koszalińska wąskotorówka obchodzi w tym roku 117 rocznicę budowy. Jej pierwszy odcinek: Koszalin-Manowo-Nacław uruchomiono 1 listopada 1898 roku. Do dziś w wielu miejscach zachowały się oryginalne szyny z końca XIX wieku.

Fot. TMKW

Wiekowe są również budynki dworcowe m. in. w Koszalinie i Manowie a także hala lokomotywowni w Koszalinie. Pasażerowie podróżujący Koszalińską Koleją Wąskotorową poznają na żywo jej historię. Większość wagonów eksploatowanych przez Koszalińską Koleją Wąskotorową bardzo bogatą przeszłość. Najstarsze (wciąż czynne) wagony zostały zbudowane w latach 1901-1902, jest też grupa wagonów z okresu I wojny światowej.

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki dysponuje również taborem powojennym produkcji polskiej i rumuńskiej. Najmłodsze wagony użytkowane w Koszalinie liczą sobie ponad 30 lat.  Koszalińska Kolej Wąskotorowa ma od 2000 r. status zabytku techniki chronionego prawem.

Najbliższa okazja do przejażdżki zabytkową koleją będzie w niedzielę 23 sierpnia. Odjazdy z Koszalina o godzinie 11.00 i 17.00 z dworca wąskotorowego przy ul. Kolejowej 4. Natomiast pociągi z Manowa do Koszalina wyjadą o godzinie 14.00 oraz 18.00.

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki zaprasza również chętnych wolontariuszy do pracy przy rewitalizacji zabytkowej kolei. Prace w lokomotywowni oraz na torowisku odbywają się w każdą sobotę. Zbiórka w lokomotywowni przy ul. Lechickiej 54g o godz. 8.00.

PODZIEL SIĘ