Wkrótce nowe perony i dworzec w Gliwicach

Wkrótce nowe perony i dworzec w Gliwicach

08 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Trwają intensywne prace przy przebudowie dworca i stacji kolejowej w Gliwicach. Wspólna inwestycja Polskich Kolei Państwowych S.A. i PKP Polskich Linii Kolejowych o wartości 156 mln zł rozpoczęła się na początku stycznia tego roku. Całość ma być gotowa do końca grudnia.

Fot. gliwice.eu

Prace przy przebudowie peronów 2 i 3 zakończą się wraz z końcem tego roku, jednak podróżni korzystają z nich na bieżąco. Peron 4 zostanie oddany do użytku w czerwcu 2016 roku. Modernizowane perony są nowoczesne, przystosowane do potrzeb podróżnych XXI wieku. Innowacją jest nie tylko nowy system sterowania ruchem i informacja o pociągach, ale również spektakularna konstrukcja zadaszenia. Waży 25 tys. ton i wyglądem przypomina stację w Katowicach. Konstrukcja została wbudowana w podłoże na głębokość aż 5,5 metra, licząc od poziomu peronu.

– Na udostępnionych peronach pozostały nam tylko wykończenia, w budynku dworca z kolei wymieniamy dach i stolarkę okienną. Teraz zajmiemy się dachem i klatkami schodowymi w trzeciej części inwestycji, poza główną halą dworca – mówi Grzegorz Chmiel, dyrektor projektu PKP S.A.

Budynek dworca PKP został zbudowany w 1845 r. To zabytek. Dlatego prace modernizacyjne muszą być prowadzone z uwzględnieniem rangi obiektu. Z tego też powodu nie zostanie zmieniony układ budynku, a ozdobna mozaika w głównej hali dworca oraz strop będą odtworzone i zachowają swój niezwykły charakter. W budynku dworca pojawi się nowoczesna informacja, kilkanaście ławek dla podróżnych, 8 kas biletowych.

Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawią się ścieżki prowadzące i specjalne oznaczenia dla osób niewidomych, windy z systemem informacji głosowej i oznaczeniami w języku Braille’a, a także pętle indukcyjne umożliwiające osobom niedosłyszącym odsłuchanie komunikatów dworcowych. Nowością będzie połączenie hali PKP i PKS za pomocą ciągu komunikacyjnego z pasażem handlowym.

Koszt modernizacji infrastruktury kolejowej stacji i budynku dworca to 156 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej (81 mln zł). Projektantem jest Pas Projekt a wykonawcą konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Przy inwestycji pracuje 200 osób.