Nocny przejazd wagonami N po Wrocławiu

Nocny przejazd wagonami N po Wrocławiu

10 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przejazd zabytkowym tramwajem, możliwość obejrzenia wnętrz dawnych zajezdni tramwajowych oraz zgromadzonych tam starych pojazdów, a także nocna wycieczka ulicami Wrocławia zabytkowymi wagonami – takie atrakcje przygotowali dla wrocławian miłośnicy komunikacji miejskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Fot. facebook.com/tramwaj.enusia l

W sobotę, 12 września, na wielbicieli historii Wrocławia oraz motoryzacji czeka sporo atrakcji spod znaku transportu szynowego. O godzinie 11.00 na pl. Teatralnywe Wrocławiu wjedzie Enusia, czyli zabytkowy tramwaj Konstal 4N1. z 1960 roku, uratowany przed złomowaniem przez miłośników komunikacji  z  Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Enusia przewiezie chętnych do dawnej zajezdni przy ul. Legnickiej. Tam pokazane zostaną wagony, które właśnie są w renowacji. Wśród nich znajduje się słynny tramwaj Maximum z 1901 r.  Przywrócono mu pierwotny wygląd z początku XX w. Są zatem otwarte pomosty: bez okien, za to z kutymi furtkami.  Odnowiono także przesuwne drzwi do przedziału pasażerskiego, wykonane z rzadkiego drewna: orzecha amerykańskiego. Wewnątrz można podziwiać odtworzone fragmenty boazerii z czerwonego mahoniu afrykańskiego.

To jedyny taki pojazd w Polsce i jeden z nielicznych zachowanych na świecie. W przyszłości przewiduje się jego całkowitą renowację. Oprócz tego na Legnickiej pokazane będą też inne zabytkowe tramwaje, które zabezpieczono w ramach projektu WBO. Wśród nich znajdują się takie rarytasy jak najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie wagon wieżowy do naprawy sieci trakcyjnej z 1892 r., szlifierki oraz słynne pasażerskie wagony typu Standard, zamówione specjalnie na życzenie władz Wrocławia w okresie międzywojennym.

Według organizatorów, wycieczka zajmie niecałe trzy godziny wraz ze zwiedzaniem obu zajezdni. Wrocławski KSTM przygotował też nocny przejazd ulicami Wrocławia. Początek nocnego przejazdu o godzinie 22.30 na starych mostach Mieszczańskich. Do dyspozycji będą dwa wagony typu N: oprócz Enusi pojawi się jeszcze Mikołaj.

Podczas wycieczki będzie można wziąć udział w sesji fotograficznej na mostach i innych charakterystycznych punktach miasta.  -Motywem przewodnim imprezy będą lata 80., dlatego zachęcamy wrocławian, aby wzięli ze sobą jakieś charakterystyczne elementy nawiązujące do tych czasów. Może to być ubranie, gazety, a może u kogoś znajduje się taki stary bilet MPK –  zapowiedział Radosław Janczak, współorganizator przejazdu.

PODZIEL SIĘ