Władze Opolszczyzny lobbują za korektą KPK

Władze Opolszczyzny lobbują za korektą KPK

14 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Władze województwa apelują o umieszczenie projektu modernizacji linii kolejowej 143 Wrocław - Oleśnica - Namysłów - Kluczbork na podstawowej liście przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w Krajowym Programie Kolejowym na lata 2014-2020 oraz budowę wiaduktów lub tuneli na trasie E30 w Zdzieszowicach i Gogolinie.

Fot. umwo.opole.pl

Według Urzędu Marszałkowskiego, obecnie przygotowywany nowy Krajowy Program Kolejowy to dobry czas, aby rozmawiać o ważnych dla regionu problemach, które inwestycje w ramach Programu mogłyby rozwiązać. W związku z tym, Tomaszu Kostuś, członek zarządu województwa spotkał się w Warszawie z Sławomirem Żałobką, wiceministrem infrastruktury i rozwoju.

Marszałek Kostuś wraz z Markiem Łapińskim, posłem z Dolnego Śląska mówili przede wszystkim o konieczności modernizacji linii kolejowej 143 Wrocław - Oleśnica - Namysłów - Kluczbork. Linia znalazła się na liście rezerwowej w nowym programie kolejowym, ale po tej interwencji minister Żałobka obiecywał, że prace na niej będą podejmowane. Przez najbliższe dwa lata zostaną zwiększone środki na utrzymanie tej linii, a w 2017 roku rozpocznie się jej gruntowna modernizacja.

Druga ważna sprawa dotyczyła jednej z priorytetowych dla kraju linii E30, przebiegającej przez region. Dzięki jej modernizacji pociągi jeżdżą tam coraz szybciej, co zwiększa komfort podróży, ale jednocześnie może stwarzać problemy m.in. w Zdzieszowicach i Gogolinie, gdzie przejazdy kolejowe dzielą miasta praktycznie na dwie części. Marszałek Kostuś mówił o tym, że przy ogromnych nakładach na modernizację całej linii budowa wiaduktu czy tunelu w tych newralgicznych miejscach nie byłaby dużym obciążeniem, a zdecydowanie poprawiłaby bezpieczeństwo mieszkańców czy pracowników zakładów w tych miejscowościach. Minister obiecał, że wraz z PKP PLK i samorządami przeanalizuje te postulaty.

Jak mówi marszałek Kostuś, to był dobry moment, żeby jeszcze o takich zastrzeżeniach mówić, bo jest szansa na wprowadzenie zmian do projektów modernizacji linii kolejowych.

PODZIEL SIĘ