Samorząd Małopolski chce likwidacji części połączeń kolejowych

Samorząd Małopolski chce likwidacji części połączeń kolejowych

17 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Władze małopolski chcą zlikwidować część połączeń kolejowych przebiegających na terenie województwa ze względu na słabe zainteresowanie pasażerów.

Fot. Kuba Batorowicz

Sprawą planowanych cięć zainteresował się Jacek Osuch, poseł PiS z Małopolski, który uważa, że działania władz Małopolski są niespójne i dzielą mieszkańców na lepszych i gorszych.

 - W związku z informacjami dotyczącymi znacznego ograniczenia oferty przewozowej na linii kolejowej nr 62 (trasa Sędziszów-Katowice) przez Zarząd Województwa Małopolskiego, zwracam się z apelem do Pana o wycofanie się z tego pomysłu i utrzymanie połączeń kolejowych realizowanych przez spółkę Przewozy Regionalne na co najmniej dotychczasowym poziomie – napisał w wystąpieniu do marszałka Marka Sowy poseł Jacek Osuch.

W ocenie Jacka Osucha decyzja władz Małopolski negatywnie wpłynie na integralność komunikacyjną Małopolski Zachodniej i osłabi powiat olkuski. Dlatego  zwrócił się za apelem do władz Województwa o wycofanie z decyzji o ograniczeniu oferty przewozowej na linii Katowice-Bukowno-Olkusz-Wolbrom-Sędziszów/Kielce. 

Według parlamentarzysty, teren Małopolski Zachodniej a w sposób szczególny Olkusz nie jest na równi traktowany jeśli chodzi o transport kolejowy. Na wprowadzonych zmianach najbardziej stracą mieszkańcy powiatu olkuskiego, gdyż planowane cięcia mają objąć połowę z sześciu par pociągów kursujących w kierunku Katowic i Sędziszowa.

Osuch podnosi też, że niedawno władze Małopolski planowały wydanie dziesiątków milionów złotych na modernizację linii kolejowej nr 62 (odc. od Sławkowa w kier. Kozłowa). Jednocześnie zarządca infrastruktury, czyli PKP PLK w czasi dwóch ostatnich zainwestował kilkanaście milionów złotych w remont linii kolejowej nr 62 na śląskim odcinku tj. od Dąbrowy Górniczej Strzemieszyc do Sosnowca Południowego.

- W  grudniu tego roku miała zostać podniesiona prędkość na tym szlaku z 10-20km/h do 70 km/h. W konsekwencji naturalnym wydaje się, że dzięki polepszeniu czasu przejazdu, linia kolejowa nr 62 powinna zyskiwać na atrakcyjności. Tymczasem marszałek Sowa chce wyciąć połączenia – twierdzi poseł z Olkusza i sugeruje, że aby uzyskac oszczędności, wystarczy skierować do obsługi tej  linii mniejsze jednostki elektryczne np. dwuczłonowe szynobusy. 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł DB Schenker inwestuje w powiększone węglarki DB Schenker inwestuje w powiększone węglarki
Następny artykuł Zamknięte parkingi przy stacji Kobyłka Ossów Zamknięte parkingi przy stacji Kobyłka Ossów