Otwarto węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto

Otwarto węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto

08 października 2015 | Autor: AM | Źródło: UM Toruń
PODZIEL SIĘ

W środę 7 października 2015 roku, po niecałych dwóch latach budowy oddano do użytkowania węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto.

Fot.Torun.pl

Oddana do użytku inwestycja obejmowała dwa zadania. Pierwsze to przebudowa torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń do al. Solidarności poprawiająca dostępność komunikacyjną Zespołu Staromiejskiego. Drugie to budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto integrującego linię średnicową nr 1 oraz pozostały transport publiczny z Koleją Metropolitalną BiT-City.

– To tylko fragment potężnej przebudowy rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Przed nami jeszcze budowa torowiska na JAR, kontynuacja budowy Trasy Mostowej wschodniej, a już za trzy dni oddajemy do użytku drugi etap Trasy Średnicowej Północnej. Wspólnie z koleją zamierzamy także w najbliższych latach pracować nad usprawnieniem transportu kolejowego – powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Zastosowana technologia montażu szyn oraz zastosowane materiały znacznie ograniczyły hałas i drgania generowane przez tramwaje na przebudowanym odcinku. Jezdnie i chodniki zyskały nową nawierzchnię, powstały ścieżki rowerowe, a także zwiększyła się liczba miejsc parkingowych w okolicach starówki. Na pl. Św. Katarzyny wybudowano przystanki typu wiedeńskiego, ułatwiające pasażerom wsiadanie do tramwajów. Przebudowano także przystanek na ul. Wały Gen. Sikorskiego wyposażając go m.in. w tablicę informacji pasażerskiej i wiatę przystankową.

Z nowego węzła przesiadkowego pasażerowie będą mogli szybko przesiąść się z pociągu do tramwaju i dotrzeć do prawie każdego miejsca w mieście. Także stamtąd, w ramach projektu związanego z koleją metropolitalną BiT-City, będzie można wybrać się w podróż do Bydgoszczy szybkim pociągiem.

Odświeżono także okolicę Dworca Toruń Miasto. Odnowiono pomnik dedykowany poległym kolejarzom, wybudowano małą fontannę, zagospodarowano zieleń. Praktycznie wybudowana od podstaw ulica Gen. Skrzyńskiego (przed wojną ul. Zygmuntowska) połączyła pl. Pokoju Toruńskiego z pl. 18-stycznia.  Zadania zrealizowano w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”. Wykonawcą węzła była spółka Budimex Budownictwo. Wartość inwestycji to 52,6 mln zł brutto, z czego wysokość dofinansowania ze środków unijnych (80 proc) wyniosła 34 mln zł.

PODZIEL SIĘ