Tramwaje w Olsztynie będą jeździły co 7,5 minuty

Tramwaje w Olsztynie będą jeździły co 7,5 minuty

08 października 2015 | Źródło: Urząd Miasta Olsztyna
PODZIEL SIĘ

Częstsze kursy, więcej możliwości podróżowania, sprawniejsze przejazdy – to wszystko wiąże się ze zmianami, jakie władze Olsztyna wprowadzą w nowym układzie komunikacyjnym po oddaniu do użytku linii tramwajowej. Tramwaje w godzinach szczytu będą kursowały co 7,5 minuty, a autobusy co kwadrans.

Fot. Marcin Kierul

– Naszym priorytetem jest poprawa połączeń na terenie całego miasta – wyjaśnia prezydent Piotr Grzymowicz. – Chcemy zadbać też o te osiedla, do których nie dociera tramwaj. Wśród najważniejszych założeń były częstsze kursy oraz zwiększenie dostępności komunikacji miejskiej w weekendy i święta. Jestem przekonany, że jakość świadczonych usług zadowoli olsztynian.

Najważniejsza zmiana to oczywiście wprowadzenie nowego środka transportu. Tramwaje będą kursować na trzech liniach: Kanta - Wysoka Brama, Kanta - Dworzec Główny, Dworzec Główny - Uniwersytet-Prawocheńskiego. W godzinach szczytu składy będą przyjeżdżać co ok. 7,5 minuty.

Nowość to również autobusowe linie, które będą dowozić olsztynian do tramwajów. Te będą kursować z os. Generałów, Pieczewa oraz Tęczowego Lasu.

W przypadku połączeń autobusowych zdecydowanie wzrośnie częstotliwość kursowania. Większość linii będzie jeździć w dni robocze co kwadrans. Poza tym więcej połączeń pojawi się wieczorami, w dni robocze wolne od nauki szkolnej oraz w dni świąteczne.

– To pierwsza tak duża zmiana układu komunikacyjnego Olsztyna od dekady – zaznacza Jerzy Roman, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. – Trzeba pamiętać, że w tym czasie powstały nowe osiedla, zakłady pracy, więc i zmieniły się oczekiwania olsztynian co do kierunków podróżowania. Sugerowaliśmy się więc uwagami zgłaszanymi przez mieszkańców. Poza tym prowadziliśmy badania skąd i dokąd podróżuje najwięcej osób.

W nowym układzie komunikacja miejska przejedzie dziennie 27,8 tys. km. To o 3,2 tys. km więcej, niż teraz, co daje wzrost rocznego dystansu o prawie 950 tys. km. Na 38 liniach kursować będzie 168 pojazdów (teraz to odpowiednio 34 i 144).

Inaczej będą numerowane linie. Dla tramwajów zarezerwowano przedział od 1 do 99, linie zwykłe oznaczone będą cyfrą "1" z przodu (czyli np. 117 zamiast obecnej 17), linie dowozowe do tramwajów cyfrą "2" (np. 201), a okresowe - "3" (np. 337). Będą też działać dwie linie nocne - N01 i N02.
PODZIEL SIĘ