Opóźnione zamknięcie przejazdów kolejowych na lini E75 w Wołominie i Kobyłce

Opóźnione zamknięcie przejazdów kolejowych na lini E75 w Wołominie i Kobyłce

20 października 2015 | Autor: AM | Źródło: UM Kobyłka
PODZIEL SIĘ

Zaplanowane na poniedziałek 19 października zamknięcie trzech przejazdów kolejowych na linii E 75 nie doszło do skutku.  Termin zamknięcia przejazdu kolejowego w Zielonce przesunięto, ponieważ nie udało się otworzyć tymczasowego przejazdu pomiędzy ulicami ks. Abramskiego oraz ul. Łukasińskiego.

Fot. Google Maps

–  W poniedziałek w Urzędzie Miasta w Zielonce odbyło się spotkanie władz lokalnych i przedstawicieli PKP PLK. Omawiany był projekt organizacji ruchu podczas zamknięcia przejazdu w Zielonce. Udało się dojść do wstępnego porozumienia w sprawie zamknięcia przeprawy i organizacji ruchu na przejeździe zastępczym, który będzie najprawdopodobniej otwarty dla ruchu w godzinach od 15.00 do 9.00 rano. Umożliwi to przejazd samochodów zarówno w porannych, jak i popołudniowych godzinach szczytu – poinformował Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP PLK. Dodał, że ostateczna data zamknięcia przejazdu w Zielonce i zmiany organizacji ruchu będzie znana za kilka dni.

Firma Torpol dopiero 14 października 2015 roku poinformowała, że w terminie 19- 30 października 2015 roku planowane jest zamknięcie przejazdu kolejowego w Zagościńcu. Wcześniej o tym nikt ze strony Torpol i PKP PLK nie informował, więc Urząd Miejski 14 października 2015 roku pisemnie zaprotestował i nie wyraził zgody na jednoczesne zamknięcie wszystkich przejazdów na terenie gminy.

Zamknięcie przejazdu w ul. Kolejowej bez wcześniejszego uruchomienia drugiej przeprawy spowodowałoby paraliż drogowy. W Wołominie natomiast sprawa jest bardziej skomplikowana. Podczas spotkania komisji, które odbyło się 15 października „stwierdzono usterki wykonanego przejazdu tymczasowego, m.in. w postaci braku kompletnego oznakowania pionowego i poziomego przejazdu (według zatwierdzonego we wrześniu br. projektu czasowej organizacji ruchu), co znacząco stwarza zagrożenie dla ruchu pieszego i kołowego na tym przejeździe. Przejazd ten nie uzyskał również pozytywnej opinii przedstawicieli PKP PLK i przewoźnika, czyli Kolei Mazowieckich.

Łukasz Kwasiborski z PKP PLK dodał, że przejazd w Wołominie zostanie zamknięty dla ruchu nie wcześniej niż 3 listopada. Data ta jest podyktowana dbałością o komfort okolicznych mieszkańców. Obecnie w okolicy, m.in. w Tłuszczu, remontowane są inne przejazdy i zamknięcie przeprawy w Wołominie wcześniej niż w listopadzie mogłoby spowodować duże utrudnienia w ruchu pojazdów.