Pierwsze „Skarbki” wyjeżdżają na tory Aglomeracji Górnośląskiej

Pierwsze „Skarbki” wyjeżdżają na tory Aglomeracji Górnośląskiej

07 listopada 2015 | Źródło: Tramwaje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Pierwsze dwa nowe wagony o nazwie „Skarbek” produkcji poznańskiego Modertransu skierowano do ruchu w sobotę, 7 listopada. Obsługują one linię nr 5, kursującą między Bytomiem a Zabrzem. Ostatni wagon, spośród 12 zamówionych, trafi do Tramwajów Śląskich w połowie listopada.

Fot. Tramwaje Śląskie

Tramwaje Śląskie dysponują już jedenastoma dwukierunkowymi wagonami zwanymi „Skarbkami”. Dwa z nich przechodzą odbiory techniczne, a dwa kolejne znajdują się w zajezdni w Będzinie, gdzie w tym miejscu docelowo będzie stacjonowało pięć nowych pojazdów. Dla pozostałych macierzystą zajezdnią będzie Bytom. 

Ostatni wagon z Poznania ma zostać dostarczony do Bytomia pod koniec przyszłego tygodnia, a po zakończeniu odbiorów będziemy mogli mówić o zrealizowaniu tego zadania – mówi Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Zakup tych wagonów jest elementem drugiego etapu projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Wiadomo już gdzie i kiedy nowe wagony wyjadą po raz pierwszy do obsługi ruchu pasażerskiego. Od soboty dwa "Skarbki" będą codziennie obsługiwać linię nr 5 w relacji: Bytom pl. Sikorskiego - Zabrze Zaborze pętla. Pierwszy Skarbek wyjedzie na trasę z zajezdni w Bytomiu Stroszku punktualnie o godzinie 4:00, a drugi 5 minut później.

Skarbek jest wagonem dwukierunkowym, ze środkowym członem niskopodłogowym, którego udział w całej długości tramwaju wynosi 26%. Wagon może jednorazowo przewieźć maksymalnie 198 pasażerów, w tym 46 na miejscach siedzących. Koszt zakupu 12 nowych wagonów wynosi 47,4 mln zł netto.

PODZIEL SIĘ