Alstom przedstawił nowy projekt Pendolino dla Włoch

Alstom przedstawił nowy projekt Pendolino dla Włoch

18 grudnia 2015 | Autor: ARR | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Flavio Cattaneo, dyrektor generalny NTV i Pierre - Louis Bertina, dyrektor zarządzający Alstom we Włoszech zaprezentowali projekt i technologię Pendolino, które Alstom wyprodukuje dla włoskiego prywatnego operatora.

Fot. Alstom

Projekt pociągu został stworzony przez Design & Styling Centre Alstom, który był również odpowiedzialny za projekt AGV.italo. Projekt wnętrza zostanie zaprezentowany opinii publicznej w najbliższych miesiącach.

Pendolino jest przyjazny dla środowiska, dzięki wysokiej zdolności do recyklingu wykorzystanych do budowy materiałów i zmniejszonej emisji CO2. Ponadto, jego zoptymalizowany system napędu trakcyjnego ma zwiększyć efektywność i przyspieszenie oraz odzyskiwać energię podczas hamowania. Nowy pociąg jest ewolucją poprzedniej wersji Pendolino. Może osiągać prędkość maksymalną 250 km/h. 187-metrowy pociąg będzie się składać z 7 wagonów, mogących pomieścić ok. 480 pasażerów. Główną innowacją pociągu w porównaniu do poprzednich generacji Pendolino jest jego pełna kompatybilność z najnowszymi przepisami TSI 2014 wprowadzonymi przez Unię Europejską. Ta norma UE przyczynia się do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa i operacyjności. Pendolino jest częścią gamy Avelia, rodziny produktów Alstom, która obejmuje również pociąg AGV.Italo zakupione wcześniej przez NTV.

Pendolino będzie uzupełnieniem istniejącej floty 25 pociągów AGV, dając w sumie 33 pociągi należące do Italo. Celem NTV jest rozwój oferty połączeń szybkich pociągów na liniach łączących ruchliwe kierunki północny-wschód i północny-zachód Włoch. Da to nowe możliwości milionom turystów, którzy podróżują w tych popularnych kierunkach. Zwiększenie floty będzie częścią procesu rozwoju podejmowanego przez NTV, przewoźnika, który w 2015 roku przewiózł ponad 9 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu do roku poprzedniego.

– Odpowiedzialność, niezawodność i zdolność Alstom zaoferowania maksimum w jak najkrótszym czasie są podstawą naszego wyboru. Zaczęliśmy naszą podróż razem z Alstom i razem będziemy nadal rozwijać się na wymagającym rynku, który ma wielki potencjał. We Włoszech wzrasta zapotrzebowanie na podróże, a Italo obiecuje zaspokoić te oczekiwania wysoką jakością usług oraz nowoczesnym taborem – powiedział Flavio Cattaneo, dyrektor generalny NTV.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pociągi Pendolino również podbiły serca w NTV. Pendolino to jeden z flagowych produktów grupy Alstom, ze sprzedanymi na świecie ponad 500 egzemplarzami i ponad miliardem kilometrów przejechanych w eksploatacji – powiedział Andreas Knitter, starszy wiceprezes Alstom Europie.

Już wkrótce jest planowane uruchomienie produkcji 8 pociągów zakupionych przez NTV, w zakładach Alstom w Savigliano. Pociągi mają zostać dostarczone pod koniec 2017 roku i być gotowe do wprowadzenia do eksploatacji na początku 2018 roku.