Z wizytą na bocznicy i w terminalu AWT

Z wizytą na bocznicy i w terminalu AWT

25 grudnia 2015 | Autor: ARR
PODZIEL SIĘ

PKP Cargo, od momentu przejęcia w grudniu 2014 roku 80 proc. udziałów czeskiego Advanced World Transport (AWT), cały czas podkreśla, że nowo nabyta spółka jest dla polskiego przewoźnika „bramą na południe Europy”.

Fot. Aleksandra Rudzińska-Rdzanek

AWT to kolejny po ČD Cargo najbardziej liczący się gracz na rynku kolejowych przewozów towarowych, zorientowany w swojej działalności na Europę Środkową i Wschodnią. Spółka dysponuje 400 km własnych torów, a w swoim parku taborowym posiada 160 lokomotyw (spalinowych oraz elektrycznych) i 5100 wagonów. AWT przewozi rocznie ok. 17 mln ton ładunków i eksploatuje 60 bocznic na terenie Czech. Działalność spółki opiera się również na transporcie intermodalnym, spedycji kolejowej, wynajmie wagonów, a nawet rekultywacji terenów pogórniczych.

My wybraliśmy się na realizację naszej fotorelacji na bocznicę Darkov. Odwiedziliśmy również terminal intermodalny Ostrava – Paskov.

W krainie czarnego kruszcu

Na użytkowanej od 1982 roku bocznicy Darkov AWT świadczy usługi w ramach długoterminowej umowy z kopalnią węgla Darkov (OKD). Do jego zadań należy zapewnienie podstawiania i odprawiania wagonów kolejowych do załadunku produktów węglowych kopalni Darkov, obsługa magazynu z drewnem na potrzeby kopalni, podstawianie, rozładunek i odprawianie wagonów kolejowych z suszem. Na terenie bocznicy znajduje się również tor „Duża hałda”, gdzie podstawiane i odprawiane są wagony do załadunku skały, tam też realizowany jest jej rozładunek. Z kolei na torze Stonávka wykonywane są usługi obejmujące wyładunek, mieszanie oraz załadunek paliw. Na terenie bocznicy Darkov znajduje się również lokomotywownia, gdzie tylko na potrzeby AWT wykonywane są naprawy, rewizje i przepompowywanie materiałów pędnych do lokomotyw.

Paskov hubem logistycznym?

W tej chwili otwarty i niezależny terminal AWT Ostrava – Paskov liczy 31 tys. mkw., a jego zdolność przeładunkowa to 2400 TEU (kontenerów 20-stopowych). Najwięcej towarów jest stąd wywożonych w kontenerach i naczepach na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i jego poddostawców – Hyundai, KIA, Opel, Škoda i VW. Klientami AWT są: Maersk, Rail Cargo Operator-ČSKD, Rail Cargo Operator - Austria, Glovis i Bohemiakombi. Najwięcej towarów jest przywożonych z portu Bremerhaven (Niemcy), Koper (Słowenia), Hamburg (Niemcy), Triest (Włochy) i czeskich terminali: Mělník i Praha-Žižkov. W 2014 roku uruchomiono do pracy na terenie terminalu dwie nowe, intermodalne teleskopowe maszyny przeładunkowe marki Kalmar DRF 450-70C5XS (terminal jest obsługiwany przez reach stackery, bez udziału suwnic). Z terminalem sąsiaduje również bocznica Paskov, wykorzystywana do własnych potrzeb AWT.

Cały reportaż przeczytasz w 24. numerze "Kuriera Kolejowego". Zachęcamy do jego zakupu w naszym sklepie internetowym sklep.kow.com.pl.

Przy tej okazji warto też dodać, że w dniach 7 i 8 kwietnia 2016 r. w AmberExpo Gdańsk w ramach Forum Transportu Intermodalnego FRACHT już po raz czwarty spotkają się przedstawiciele rządu i instytucji naukowych, instytucji publicznych, portów morskich, termi­nali morskich i lądowych, operatorów intermodalnych, przewoźników kolejowych oraz spedyto­rów, aby dyskutować o perspektywach rozwoju transportu intermodalnego. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji.