Pasikowski: to był wyjątkowy rok dla PR

Pasikowski: to był wyjątkowy rok dla PR

31 grudnia 2015 | Autor: ARR | Źródło: Przewozy Regionalne
PODZIEL SIĘ

– Dzięki konsekwentnym działaniom Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, marszałków województw, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz zarządu spółki, przy jednoczesnym zachowaniu stałego kontaktu z przedstawicielami strony społecznej, wspólnie udowodniliśmy, że restrukturyzacja Przewozów Regionalnych jest realna – mówi Tomasz Pasikowski, prezes zarządu spółki.

Fot. Adam Brzozowski

Twierdzi, że rok 2015 był dla Przewozów Regionalnych wyjątkowy, m.in. dlatego, że dokonały rzeczy, która do tej pory wydawała się niemożliwa – pozbyły się historycznego zadłużenia.

– Daje to stabilny punkt startu do prowadzenia m.in. niezbędnych inwestycji w nowy tabor oraz uzyskania długotrwałej rentowności. Możemy więc z optymizmem patrzeć w przyszłość – ocenia Tomasz Pasikowski.

Z usług Przewozów Regionalnych w tej chwili korzysta ok. 80 mln pasażerów rocznie. Przewoźnik chce im zapewnić podróż w komfortowych warunkach, tym samym zachęcając do korzystania ze swoich usług jeszcze większą liczbę osób szukających sprawnego, bezpiecznego i przyjaznego środka transportu.

– Dlatego naszym największym sukcesem było rozpoczęcie realizacji planu restrukturyzacji Przewozów Regionalnych tak, aby do końca 2018 roku już 60 proc. naszej floty stanowiły nowe lub całkowicie zmodernizowane pociągi – podkreśla prezes Przewozów Regionalnych. – Pierwsze kroki w kierunku odnowienia taboru już poczyniliśmy. Zakończyliśmy całościową modernizację 21 pojazdów typu ezt, prowadzoną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła ponad 160 mln zł, z czego ok. 104 mln zł pochodziła ze środków finansowych Unii Europejskiej. Pierwszy ze zmodernizowanych pojazdów, który pokazaliśmy we wrześniu na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO w Gdańsku, spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Miłośnicy kolei nadali mu nawet nieoficjalną nazwę -„tygrys”, która dobrze podsumowuje jego oryginalną pomarańczowo-granatową kolorystykę – wymienia Tomasz Pasikowski.

Aby ułatwić pasażerom dostępność do usługi, Przewozy Regionalne rozwijały m.in. mobilną sprzedaż biletów. W grudniu ruszyła sprzedaż biletów na połączenia kolejowe przewoźnika w aplikacji SkyCash. Korzystanie z tego rozwiązania pozwala podróżującym na zakup biletów za pomocą smartfonów lub tabletów z dowolnego miejsca, o dowolnej porze, nawet na chwilę przed odjazdem pociągu.

– Chcemy, aby marka "Przewozy Regionalne” była dla Polaków synonimem dobrej jakości za rozsądną cenę i nasze wszystkie działania będą ukierunkowane na spełnienie tego celu i oczekiwań pasażerów – przekonuje prezes spółki. – Dlatego będziemy konsekwentnie realizować plan restrukturyzacji, która ma zakończyć się w 2018 roku. Jestem pewien, że zrestrukturyzowane Przewozy Regionalne staną się filarem dobrze działającego i stabilnego segmentu przewozów regionalnych w Polsce – dodaje.