W lutym Tramwaje Warszawskie wystąpią o środki UE na nowe trasy i tabor

W lutym Tramwaje Warszawskie wystąpią o środki UE na nowe trasy i tabor

31 grudnia 2015 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Spółka odpowiadająca za stołeczną komunikację tramwajową podpisała deklarację określającą zasady postępowania beneficjenta funduszy unijnych ubiegającego się o dofinansowanie budowy nowych torowisk i zakupu taboru. Inwestycja o wartości 190 mln zł, z czego 114 mln zł będzie pochodzić z UE, ma być realizowana w latach 2016-2020. Wniosek o dofinansowanie projektu Tramwaje Warszawskie złożą w lutym 2016 r.

Fot. Kuba_G, Wikimedia

W ramach przedmiotowego projektu planowana jest budowa następujących tras tramwajowych: w ul. Światowida (na odc. Mehoffera – Winnica w rejonie ul. Leśnej Polanki), w ciągu ul. Kasprzaka (od ul. Wolskiej do ul. Skierniewickiej) oraz zakup 10 sztuk dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych.

Budowa trasy tramwajowej w ciągu ul. Kasprzaka (od ul. Wolskiej do ul. Skierniewickiej)

Projekt obejmuje budowę łącznika tramwajowego wzdłuż ul. Kasprzaka na odcinku od ul. Wolskiej do ul. Skierniewickiej. Część nowej trasy będzie przebiegać bezkolizyjnie w wykopie (na poziomie -1), natomiast całość poprowadzona zostanie na wydzielonym torowisku. Inwestycja zakłada również przeniesienie torowiska tramwajowego w ul. Wolskiej  w pas dzielący jezdnie na odcinku od ul. Elekcyjnej do ul. Kasprzaka. W ramach projektu zostaną także zbudowane nowe perony  przystankowe. W przypadku peronów zlokalizowanych w poziomie -1 planowana jest budowa pochylni zwiększających dostępność do nowych przystanków osobom o ograniczonej mobilności.

Budowa trasy tramwajowej w ul. Światowida – na odc. Mehoffera – Winnica (w rejonie ul. Leśnej Polanki)

Projekt obejmuje budowę linii w ul. Światowida na odcinku Mehoffera – Winnica. Torowisko będzie wydzielone z jezdni, i będzie miało zabudowę trawiastą. W ramach przedsięwzięcia przewidziana powstaną nowe zespoły przystankowe oraz zasilania trakcyjnego, w tym jednej  podstacji trakcyjnej przy ul. Strumykowej.

Planowane jest wyposażenie peronów przystankowych w wiaty, ławki, instalację przystosowaną do zamontowania kamer systemu monitoringu i wygrodzenia ochronne.  Zapisy te mogą zostać zmodyfikowane na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Na przedmiotowych trasach tramwajowych planuje się zastosowanie priorytetu dla tramwajów, zaś na przystankach zainstalowanie Systemu Informacji Pasażerskiej.

Nowy tramwaje dla Warszawy

Tramwaje będą dwukierunkowe, przegubowe, wieloczłonowe, całkowicie niskopodłogowe z napędem silnikami prądu przemiennego i sterowaniem mikroprocesorowym, wykonane z uwzględnieniem europejskich norm określających wymagania wytrzymałościowe i zderzeniowe dla pojazdów szynowych (rozważa się dostosowanie kilku tramwajów do potrzeb nauki jazdy). Tramwaje będą wyposażone w urządzenia klimatyzacyjne kabiny pasażerskiej i motorniczego, system monitoringu, system wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej, wyciszony układ napędowy i jezdny, stosowany standardowo w produkowanych obecnie pojazdach szynowych komunikacji miejskiej zapewniający zwiększony komfort podróżowania wewnątrz oraz zmniejszoną emisję hałasu na zewnątrz, zasobnik energii dla obniżenia zużycia energii elektrycznej potrzebnej na ruch tramwaju. Pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Zmiany w Radzie Nadzorczej PKP Intercity Zmiany w Radzie Nadzorczej PKP Intercity
Następny artykuł Polskie Linie Kolejowe podsumowały lata 2007-2015 Polskie Linie Kolejowe podsumowały lata 2007-2015