PLK jednak wyremontuje linię Chabówka – Nowy Sącz

PLK jednak wyremontuje linię Chabówka – Nowy Sącz

21 stycznia 2016 | Autor: ARR | Źródło: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
PODZIEL SIĘ

Jak informuje Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, PKP PLK zmienia niekorzystne dla linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz decyzje i przeprowadzi jej naprawę. W związku z tym Skansen zapowiada nie tylko kontynuację, ale również znaczące rozwinięcie ofertę przejazdów pociągów retro w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem tej wyjątkowej, historycznej trasy.

Fot. Maciej Panasiewicz

„Bardzo nas cieszy, że nasze apele do PKP PLK, które wspólnie kierowaliśmy z NSMK (Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – przyp. red.), wspaniałymi, lokalnymi działaczami, prowadzone równolegle z inicjatywami innych organizacji społecznych, bardzo zaangażowanych w tę sprawę mediów lokalnych, samorządowców i mieszkańców doprowadziły do uwzględnienia naszych postulatów przy podejmowaniu decyzji co do dalszego losu tej trasy. Bardzo dziękujemy Wszystkim, również parlamentarzystom, radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, którzy podjęli działania i lobbowali za uratowaniem tej unikalnej trasy. Bardzo nas cieszy zrozumienie, z jakim w PKP PLK spotkały się wszystkie wspomniane wcześniej apele. Tę wiadomość traktujemy jako zwycięstwo troski o dziedzictwo kolejowe w Polsce, które z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem. Dla nas to sukces nas wszystkich, także PKP PLK S.A.” - czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez władze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

Licząca blisko 80 kilometrów trasa leży na turystycznym szlaku kolejowym przez Karpaty. Jest częścią tzw. Kolei Transwersalnej, biegnącej od Zwardonia przez Żywiec, Suchą Beskidzką, Nowy Sącz, Stróże, Zagórz, Chrypli do Husiatyna. Od kilku lat Skansen w Chabówce oraz miłośnicy kolei zabiegali w PKP PLK o jej wyremontowanie, jednak do tej pory linię traktowano jako nierentowną.

PODZIEL SIĘ