Kolejny tramwajowy kontrakt Pesy ze stolicą Bułgarii

Kolejny tramwajowy kontrakt Pesy ze stolicą Bułgarii

27 stycznia 2016 | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Bydgoski producent podpisał w Sofii umowę dotyczącą dostarczenia stolicy Bułgarii pięciu tramwajów z rodziny Swing. To już kolejny kontrakt Pesy na dostawy dla tego miasta. Od blisko dwóch lat pasażerowie sofijskiej komunikacji korzystają z dwudziestu Swingów. 

Fot. Pesa

Przetarg, którego efektem jest dzisiejsza umowa, został ogłoszony w czerwcu ubiegłego roku przez sofijski „Stołeczny Elektrotransport” EAD. Przedmiotem zamówienia była dostawa 5 nowych tramwajów niskopodłogowych o rozstawie szyn 1009 mm, jak również materiały niezbędne do konserwacji taboru, wyposażenie diagnostyczne, specjalistyczne narzędzia, dokumentacja oraz szkolenie personelu.

Oprócz Pesy ofertę w przetargu złożył rumuński producent Astra Vagoane Calatori. Nie został on jednak dopuszczony do przetargu z uwagi na niewłaściwe referencje: tramwaj „Imperio” był krótszy od pojazdu wymaganego przez sofijskiego przewoźnika. Rumuni do tej pory dostarczyli zaledwie 6 tramwajów, wyprodukowanych na licencji Siemensa. Ostatecznie Pesa została zakwalifikowana na pierwszym miejscu, w konsekwencji czego dziś został zwarty kontrakt.

Wartość zamówienia to 8 499 500 euro. Postępowanie jest finansowane przez umowę pożyczki pomiędzy Gminą Stołeczną a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI).

Wszystkie 5 tramwajów ma zostać dostarczonych do Sofii w ciągu 7 miesięcy od wejścia w życie umowy.

Przypomnijmy, że Pesa od grudnia 2013 r. do kwietnia 2014 r. dostarczyła do Sofii 20 pojazdów typu Swing, które są pierwszymi nowymi i całkowicie niskopodłogowymi tramwajami w bułgarskiej stolicy. Tramwaje, które polski producent dostarczy w tym roku nie będą różnić się od poprzednich 20. To trochę ponad 30 metrowe, 5 członowe składy, w pełni klimatyzowane, wyposażone w system monitoringu i informacji pasażerskiej, liczące 41 miejsc siedzących.

Jak zapewnia Pesa, nowe tramwaje z uwagi na najwyższy komfort jazdy cieszą się ogromną popularnością wśród sofijczyków. Kolejne pojazdy będą kursowały linią nr 1.