Pojazdy szynowe - nowa specjalność na Politechnice Poznańskiej

Pojazdy szynowe - nowa specjalność na Politechnice Poznańskiej

06 lutego 2016 | Źródło: Politechnika Poznańska
PODZIEL SIĘ

Jedyna w Polsce na studiach drugiego stopnia specjalność Pojazdy Szynowe zostanie uruchomiona w marcu br. na Wydziale Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej. Przeznaczona będzie dla absolwentów studiów I stopnia, głównie po kierunkach mechanicznych.  

Fot. Politechnika Poznańska

– Politechnika Poznańska tworząc nową specjalność wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku transportu szynowego. Absolwenci nowej specjalności pozwolą wypełnić lukę pokoleniową specjalistów z ukierunkowaną wiedzą z zakresu pojazdów szynowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Franciszek Tomaszewski,dziekan Wydziału.

Usytuowanie Politechniki Poznańskiej w pobliżu wielu przedsiębiorstw działających w branży transportu szynowego, pozwoli studentom na podjęcie pracy jeszcze w trakcie kształcenia. Studenci specjalności Pojazdy Szynowe będą mieli zagwarantowane staże i praktyki u renomowanych producentów taboru, a także przewoźników miejskich i kolejowych.

Absolwent tej specjalności jest przygotowany do samodzielnego stosowania analitycznych i eksperymentalnych metod badawczych na etapie projektowania, konstruowania, wytwarzania i użytkowania pojazdów transportu masowego. Domeną absolwenta jest wszechstronne przygotowanie do projektowania pojazdów i ich elementów oraz wykonania badań prototypowych i eksploatacyjnych opracowanych konstrukcji tak metodami numerycznymi, jak i eksperymentalnymi.

– Studenci specjalności mogą liczyć na udział w pracy zespołów przy projektach badawczo-rozwojowych realizowanych w Zakładzie Pojazdów Szynowych, który od wielu lat współpracuje z krajowymi i zagranicznymi jednostkami badawczymi, jak również producentami i przewoźnikami transportu szynowego. W każdy z realizowanych projektów chętnie włączamy studentów, gdyż ich wiedza, zapał i zaangażowanie stanowią istotny wkład w efekt końcowy. Dla studentów jest to zarazem dobra okazja do zdobycia praktycznego doświadczenia, tak cenionego obecnie na rynku pracy – zapewnia dr inż. Bartosz Firlik, który kieruje obecnie kilkoma projektami realizowanymi w Zakładzie Pojazdów Szynowych Politechniki Poznańskiej.

"Jeśli stoisz przed wyborem specjalności, w której chcesz się realizować - skieruj swoją karierę na właściwe tory!" – głosi hasło Politechniki Poznańskiej.

PODZIEL SIĘ