W Bydgoszczy można już korzystać z nowych przystanków kolejowych

W Bydgoszczy można już korzystać z nowych przystanków kolejowych

26 kwietnia 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
PODZIEL SIĘ

Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Bielawy po modernizacji oraz nowo zbudowana Bydgoszcz Błonie – mieszkańcy miasta nad Brdą mają już do dyspozycji trzy nowoczesne przystanki kolejowe, będące zintegrowanymi węzłami komunikacyjnymi, łączącymi w spójnie działający system transport kolejowy i autobusowy, komunikację samochodową i rowerową oraz ruch pieszy.

Fot. Tymon Markowski

Uruchomiona dziś stacja Bydgoszcz Leśna zyskała nowy budynek dla obsługi podróżnych, nowe perony, przejście podziemne, nieopodal zmodernizowanej pętli autobusowej powstały parkingi i stanowiska postojowe dla rowerów.

Zbudowany w miejscu istniejącej wcześniej kładki pieszej nad torami przystanek Bydgoszcz Błonie ma dwa dwustumetrowe perony połączone zmodernizowaną kładką i windami, w rejonie ulicy Madalińskiego powstała pętla autobusowa z parkingiem i stojakami na rowery.

Modernizację stacji Bydgoszcz Bielawy podzielono na dwa etapy – w pierwszym zostały rozebrane stare i zbudowane nowe perony (o parametrach uwzględniających potrzeby osób niepełnosprawnych), przebudowano też sieć trakcyjną, system sterowania ruchem oraz sygnalizację i instalację elektroenergetyczną. Na dokończenie przedsięwzięcia – m. in. budowę kładki nad torami – trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Łączna wartość trzech projektów to 37 mln zł. Zobacz zdjęcia

Zakończenie tych inwestycji to ostatni akord BiT City - grupy koordynowanych przez samorząd województwa kompleksowych, powiązanych i uzupełniających się przedsięwzięć w dziedzinie transportu publicznego. Wśród nich należy wymienić budowę linii tramwajowej do bydgoskiego Fordonu, rewitalizację głównego dworca kolejowego w Toruniu, stworzenie zintegrowanych platform przesiadkowych w obu miastach oraz zakupy nowoczesnych pojazdów szynowych (tramwajów i pociągów), a także modernizację linii kolejowej nr 18 Bydgoszcz-Toruń, bez której kolejowa część BiT City nie mogłaby zaistnieć. Wartość wszystkich projektów przekracza miliard złotych.

BiT City zmieniło nasze myślenie o komunikacji publicznej. Przestaliśmy ją postrzegać w kategorii obciążeń i problemów, dostrzegliśmy związane z nią możliwości i wygody. Komunikacja zbiorowa to także ekologiczna konieczność i właściwa odpowiedź na urbanizacyjne wyzwania współczesności. Kluczem jest funkcjonalne powiązanie wielu środków transportu, w naszym przypadku przede wszystkim kolei i transportu miejskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Uzupełnieniem BiT City, była budowa nowego dworca kolejowego Bydgoszcz Główna. Przedsięwzięcie do BiT City nie należało, ale o jego realizacji przesądził ten właśnie pakiet projektów, zakładający rozwój i integrację systemów komunikacji publicznej obu stolic regionu.

W planach jest już BiT City 2 w perspektywie do roku 2020. Chodzi o połączenia komunikacyjne Bydgoszczy i Torunia z Włocławkiem, Grudziądzem i Inowrocławiem. W tym przedsięwzięciu województwo położy główny nacisk na usprawnienie powiązań komunikacji miejskiej z pasażerskimi przewozami podmiejskimi i regionalnymi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Rozpoczyna się budowa nowych stacji metra w Warszawie Rozpoczyna się budowa nowych stacji metra w Warszawie
Następny artykuł Gdański Tram Tour na majówkę Gdański Tram Tour na majówkę