Rok niskopodłogowych weekendów w Gdańsku

Rok niskopodłogowych weekendów w Gdańsku

01 maja 2016 | Źródło: ZKM Gdańsk
PODZIEL SIĘ

Gdańsk jest liderem pod względem taboru  niskopodłogowego i klimatyzowanego. Prawie połowa wszystkich gdańskich tramwajów jest w pełni klimatyzowana, a 86% pojazdów jest niskopodłogowa lub częściowo niskopodłogowa. Na tym jednak Gdańsk nie poprzestaje, gdyż ma szanse stać się pierwszym miastem w Polsce, które ma 100% taboru autobusowego i tramwajowego z niską podłogą. Po realizacji projektu zakupu 15 nowych tramwajów, z użytkowania będzie można wycofać wszystkie tramwaje wysokopodłogowe. Może się to stać już w 2017 roku.

Fot. Piotr Połoczański

Na przełomie 1996 i 1997 roku gdański Zakład Komunikacji Miejskiej zwrócił się do chorzowskiego „Konstalu” o wyprodukowanie tramwaju z częściowo obniżoną podłogą. Jak wspomina Jerzy Zgliczyński, prezes ZKM w Gdańsku – pierwszy gdański niskopodłogowiec trafił do Gdańska nocą z 21 na 22 marca 1997 roku, a w kwietniu dotarł drugi. Wtedy też zostały włączone do regularnej eksploatacji, jako wozy 114Na. Były to pierwsze w Polsce tramwaje niskopodłogowe produkowane seryjnie. Od grudnia 1999 roku do kwietnia 2000 roku gdańska flota niskopodłogowa wzbogaciła się o kolejne cztery trójczłonowe i jednokierunkowe tramwaje Citadis 100 (typ NGd99). Mają one około 70% niskiej podłogi, stanowiska do umocowania dwóch wózków inwalidzkich, kabinę motorniczego wyposażoną w klimatyzację oraz komputer do kontroli stanu tramwajowych podzespołów.

Tramwaj ze znakiem UE
Współfinansowany ze środków unijnych Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej zaowocował w 2007 roku linią tramwajową na Chełm. Do jej obsługi miasto zakupiło trzy nowe wozy wyprodukowane przez Bombardiera, przystosowane do pokonywania wzniesień. Był to pierwszy zakup fabrycznie nowych wagonów przez miasto Gdańsk w XXI w. Bombardiery kosztowały ZKM prawie 22 mln zł.

Dwukierunkowe tramwaje w Gdańsku
Miasta nie stać na wymianę całego taboru tramwajowego na fabrycznie nowy, więc zdecydowano, że kolejnym zakupem będą pojazdy używane z przeznaczeniem do modernizacji. W 2007 roku została podpisana umowa z miastem Dortmund na zakup 46 tramwajów N8C, na które Gdańsk wydał jedynie 1,4 mln euro. Pojazdy sukcesywnie były modernizowane przez poznański Modertrans. Pojazdy były pierwszymi od kilkudziesięciu lat dwukierunkowymi pojazdami we flocie gdańskiego przewoźnika. Ostatni przebudowany N8C dotarł do Gdańska w kwietniu 2012 roku. W sumie na ich modernizację wydano 29,6 mln zł, czyli mniej więcej tyle, ile na cztery Bombardiery.

Kontrakt za 305 mln zł
W 2012 roku linia na Chełm została przedłużona do skrzyżowania ulic Łódzkiej i Świętokrzyskiej. Kolejny raz dzięki wsparciu UE udało się także przebudować zajezdnię Wrzeszcz, a także kupić nowe tramwaje Pesa Swing.  Wyprodukowane przez bydgoskie zakłady swingi są najbardziej pojemnymi pojazdami w gdańskiej flocie. Pojazdy są przystosowane do ruchu wielkomiejskiego – mają sześcioro drzwi oraz w 100% niską podłogę. Przy opracowywaniu warunków zamówienia nowych tramwajów miasto kładło szczególny nacisk na potrzeby osób niepełnosprawnych. Do 2012 roku Gdańsk sprowadził 35 takich pojazdów. Był to największy kontrakt w historii gdańskiego ZKM-u. Nowe pojazdy kosztowały 305 mln zł.

Najładniejsze i najnowocześniejsze tramwaje w Polsce
Pod koniec 2013 roku rozpoczęła się budowa kolejnej nowej linii tramwajowej z Siedlec na Piecki-Migowo o długości 4,5 km. Inwestycja warta ponad 116 mln zł została ukończona w drugiej połowie 2015 roku. Nowa linia tramwajowa nie kończy się klasyczną pętlą, dlatego istotne było, aby pojazdy, które ją obsługują miały dwie kabiny dla motorniczych i drzwi po obu stronach, dzięki temu mogą wyjechać na trasę powrotną bez konieczności zawracania. W maju 2013 roku ZKM po raz kolejny wybrał w przetargu bydgoskiego producenta na dostawcę pierwszych pięciu fabrycznie nowych, dwukierunkowych pojazdów. Wartość całego kontraktu wyniosła 54,1 mln zł (43 mln zł za same pojazdy i 11 mln zł za specjalistyczne wyposażenie obsługowe oraz pakiet naprawczy).
W połowie 2014 roku Gdańsk kupił kolejną partię używanych tramwajów od niemieckiego przewoźnika z Kassel. Transakcja opiewała na ok. 2,7 mln zł i dotyczyła 16 pojazdów N8C.

Modernizacja najstarszych niskopodłogowców
W najbliższym czasie renowację przejdą najstarsze gdańskie tramwaje niskopodłogowe. Obejmie ona cztery wagony NGd99 (numery boczne 1001-1004) oraz jeden tramwaj 114Na (numer boczny 1502). W odróżnieniu od zmodernizowanego już tramwaju 114Na (numer boczny 1501), w tym drugim zostanie zachowane jak najwięcej elementów oryginalnych.
W tym roku zostaną także zmodernizowane niektóre dwukierunkowe tramwaje N8C. W części z nich będzie zamontowana klimatyzacja w drugiej kabinie motorniczego (pierwotna modernizacja zakładała klimatyzację tylko w jednej kabinie motorniczego).

100% niskiej podłogi
Sieć tramwajowa w Gdańsku ciągle się rozwija, a w planach jest także budowa kolejnych tras, dlatego do obsługi potrzeba nowego taboru. Już w tym roku Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku chce ogłosić przetarg na nowe tramwaje. Przez najbliższe kilka lat flota ZKM wzbogaci się o 33 nowe tramwaje, kupowane w dwóch transzach – po 15 i 18 sztuk. Miasto na ten cel zamierza przeznaczyć prawie 250 mln złotych. Będą to pojazdy dwukierunkowe, klimatyzowane i w całości niskopodłogowe.

Już teraz, bez zakupu nowych tramwajów, miasto jest liderem pod względem taboru  niskopodłogowego i klimatyzowanego. Prawie połowa wszystkich gdańskich tramwajów jest w pełni klimatyzowana, a 86% pojazdów jest niskopodłogowa lub częściowo niskopodłogowa. Na tym jednak Gdańsk nie poprzestaje, gdyż ma szanse stać się pierwszym miastem w Polsce, które ma 100% taboru autobusowego i tramwajowego z niską podłogą.

PODZIEL SIĘ