Transport a Gospodarka 2016: więcej partnerów i uczestników

Transport a Gospodarka 2016: więcej partnerów i uczestników

17 maja 2016 | Źródło: KOW
PODZIEL SIĘ

Trzecia edycja konferencji Transport a Gospodarka 2016 pod tematem przewodnim „Wpływ rozwoju systemu transportowego na gospodarkę regionów – województwo śląskie” startuje już mniej niż za miesiąc w Dąbrowie Górniczej.

Fot. Arch. KOW

Przedstawiciele resortów, władz samorządowych, instytucji naukowych, firm transportowych oraz przemysłowych będą obradować w pięciu blokach tematycznych.

Prezydent Dąbrowy Górniczej, Zbigniew Podraza zaznaczył, iż województwo śląskie jest idealnym miejscem dla zorganizowania tego typu spotkania: „Współcześnie transport i gospodarka to naczynia połączone, determinujące wzajemnie swój rozwój. Bardzo mocna więź pomiędzy tymi dwoma sektorami jest oczywista dla wszystkich, którzy interesują się zagadnieniami gospodarczymi. Województwo śląskie od lat jest liderem gospodarczym, stawiając na nowe inwestycje i partnerstwo z partnerami biznesowymi.”

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś podkreślił aktualność wydarzenia: „Cenna jest idea konferencji – analiza wpływu sektora transportowego na wzrost gospodarczy województwa śląskiego oraz określenie niezbędnych działań warunkujących dalszy rozwój branży transportowej i branż z nią współpracujących.”

Wśród uczestników wydarzenia, objętego patronatem między innymi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Rozwoju, PKP Polskich Linii Kolejowych, Kolei Śląskich oraz Urzędu Transportu Kolejowego, nie zabraknie przedstawicieli branży kolejowej. Wśród partnerów konferencji znaleźli się między innymi DB Cargo oraz SSK Rail.

Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, uczestnik panelu „Transport kolejowy podporą przemysłu ciężkiego" powiedział: „Kolej, po wielu latach stagnacji, dzięki środkom unijnym i otwarciu na nowe technologie i innowacje organizacyjne zaczyna wychodzić z kryzysu. Staje się równoprawną gałęzią transportu i gospodarki konkurującą o zainteresowanie przedsiębiorców, kapitał i klientów. Nowe spojrzenie na restrukturyzację i reindustrializację Polski to szansa na rozwój zarówno Śląska jak i naszej branży”.

9 czerwca, w dniu poprzedzającym merytoryczną część wydarzenia, uczestnicy konferencji wezmą udział w dwóch wizytach studyjnych. Do obejrzenia procesu produkcyjnego zaprosiły Huta ArcelorMittal oraz Huta Bankowa w Dąbrowie Górniczej, specjalizująca się w produkcji między innymi obręczy kolejowych.

W części merytorycznej udział wezmą między innymi przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Polskiego Związku Producentów Kruszyw, Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju.

Konferencja została objęta patronatem również przez  Instytut Kolejnictwa, Regionalna, Izbę Gospodarczą Transportu Lądowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Tramwaje Śląskie. Patronami medialnymi zostali: TVP3 Katowice, „Kurier Kolejowy”, Wiadomości Zagłębia oraz portale Logistyka.net.pl, E-transport.pl i Spedycje.pl.

Więcej informacji na www.tag.kow.com.pl

Organizatorem wydarzenia jest spółka KOW, wydawca miesięcznika „Kurier Kolejowy” oraz portalu www.kurierkolejowy.eu

PODZIEL SIĘ