Słowik: powstanie strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

Słowik: powstanie strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

10 czerwca 2016 | Autor: AJ
PODZIEL SIĘ

Ministerstwa Rozwoju planuje znaczące zwiększenie nakładów inwestycyjnych. – W chwili obecnej nakłady inwestycyjne stanową 18-19 proc. PKB. Chcemy, żeby nakłady inwestycyjne do roku 2020 zwiększyły się do 25 proc. Jest to oczywiście bardzo ambitny plan. Oczekujemy dużych inicjatyw biznesowych, które będziemy wspierać – mówi Witold Słowik podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju podczas konferencji Transport a Gospodarka.

Fot. Kurier Kolejowy

Sztandarowym projektem Ministerstwa Rozwoju jest plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, który jest pewnego rodzaju wytycznymi, w oparciu o które jest opracowywana strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Plan opiera się na pięciu filarach, jednym z nich jest reindustrializacja. – Sądzę, że takie określenie znakomicie wpisuje się w region Aglomeracji Śląskiej z tego względu, że jest to serce przemysłowe Polski, które ma bardzo duży potencjał w aspekcie zwiększenia produkcji przemysłowej – mówi Witold Słowik i dodaje, że w założeniach jest pewne przemodelowanie tej produkcji – jednym z elementów programu jest promowanie takich gałęzi przemysłu, które są wysoko innowacyjne i są w stanie realizować większą marżę od standardowej.

– Analizując sytuację w kraju doszliśmy do wniosku, że te elementy, które sprzyjały rozwojowi Polski przez wiele ostatnich lat są już na wyczerpaniu z wielu powodów, m.in. dlatego że uzyskaliśmy już pewnien stopień rozwoju. Stąd konkurowanie poprzez tanią siłę roboczą się kończy i w związku z tym powinniśmy konkurować innowacyjnymi produktami, które umożliwiają realizowanie większej marży – mówi podsekretarz stanu w MR. I wyjaśnia, że dzięki realizacji większej marży zwiększa się szansa zarówno rozwoju przedsiębiorstwa, które produkuje innowacyjne produkty, jak również w aspekcie całego państwa. – Jeśli realizowana jest większa marża to przedsiębiorstwo jest w stanie w więcej płacić swoim pracownikom i przez to stymulować rozwój państwa polskiego – wyjaśnia Witold Słowik.

W planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju została wytypowana grupa potencjalnych elementów, które mogą stanowić markę polską. – Oczywiście ta lista ma charakter przykładowy. W ramach budowania strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju będzie ona konkretyzowana i będą dopisywane inne branże czy produkty rozwojowe, dlatego zachęcam Państwa do zgłaszania swoich pomysłów – przekonuje przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju. – Planujemy szerokie konsultacje. Pierwsza wersja dokumentu – draft ma być gotowa za ok. miesiąc.

PODZIEL SIĘ