Z. Szafrański: kontrowersyjna innowacyjność

Z. Szafrański: kontrowersyjna innowacyjność

10 czerwca 2016 | Autor: AJ
PODZIEL SIĘ

Mam w stosunku do innowacyjności polskiej kolei trochę mieszane uczucia – zauważa podczas konferencji Transport i Gospodarka Zbigniew Szafrański, kierownik Ośrodka Koordynacji Projektów i Współpracy Międzynarodowej w Instytucie Kolejnictwa. Jakie są główne problemy w tym zakresie?

Fot. Ruslan Solovey

– Z jednej strony jest duży postęp jeśli chodzi o produkcję taboru. Podróżni zauważyli, że nawet na liniach regionalnych, gdzie nie przyspieszono istotnie wielu pociągów, komfort podróży powoduje, że lepiej jest pojechać pociągiem niż samochodem czy autobusem – zauważa Zbigniew Szafrański i jednocześnie dodaje, że gorzej to wygląda w infrastrukturze kolejowej i podaje liczne przykłady. – O ile mamy nowoczesne komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, to np. na niektóre linie kolejowe podkłady są przywożone TIR-em i rozkładane ręcznie. Stawiamy tysiące nowych semaforów blokady samoczynnej, w których m.in. trzeba wymieniać żarówki, co powoduje dalsze koszty, a przecież są już bardziej nowoczesne rozwiązania – przekonuje.  

Jak zauważa przedstawiciel Instytutu Kolejnictwa kluczowe znaczenie dla innowacyjności ma także informatyka. – To jak kolej będzie oceniana przez podróżnych i nadawców ładunków będzie zależało przede wszystkim od dostępności informacji. Dlatego, że jeżeli ja czekam na przystanku na pociąg i tego pociągu nie ma, to dla mnie ważna jest informacja co mam robić. Ważne jest czy mogę sprawdzić czy mój pociąg przyjedzie opóźniony 5 minut, godzinę czy w ogóle nie przyjedzie – zauważa Zbigniew Szafrański.  Przyczyną problemów w dostępie do informacji jest to, iż polski system kolejowy został w dużej mierze rozdrobniony. – W tej sytuacji powinien powstać zespół ekspertów przy Ministerstwie Rozwoju, który by pewne kierunki wyznaczał a stosowne firmy by je realizowały. Należy od góry do dołu stworzyć pewien spójny system niezależnie od tego ilu przewoźników na rynku będzie funkcjonowało – dodaje.

PODZIEL SIĘ