Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczeły sezon 2016

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczeły sezon 2016

28 czerwca 2016 | Źródło: GKW
PODZIEL SIĘ

W miniony weekend Górnośląskie Koleje Wąskotorowe zainaugurowały sezon turystyczny 2016. Przewoźnik Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych uruchomiło rozkładowe pociągi pasażerskie na trasie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego.

Fot. GKW

Pierwsze pociągi w 2016 r. zostały uruchomione już wcześniej, 11 czerwca z okazji Industriady,czyli „Święta Zabytków Techniki” jednak wtedy, pociągi wąskotorowe kursowały w skróconej relacji do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra, natomiast w okresie wakacji szkolnych jest możliwość przejazdu po całej 21-km linii.

Od minionego weekendu 25-26 czerwca, aż do ostatniego weekendu wakacji tj. 27-28 sierpnia, kolej kursuje w soboty, niedziele i święta. W tych dniach zostaną uruchomione po dwie pary pociągów (tam i powrót). Godziny odjazdów w porównaniu do lat ubiegłych nie uległy zmianie: z Bytomia Wąskotorowego pociąg odjeżdża o 9:00 oraz o 14:30 natomiast z Miasteczka Śląskiego Wąskotorowego o godzinie: 12:00 i 17:30. Podróż na całej trasie kolei wąskotorowej zajmuje 1 godzinę i 10 min., w tym czasie pasażerowie mogą podziwiać różnorodne górnośląskie krajobrazy zaczynając od terenów poprzemysłowych w Bytomiu, kończąc na łąkach, polach i terenach leśnych w okolicach Tarnowskich Gór oraz Miasteczka Śląskiego.

Stowarzyszenie na miarę swoich możliwości stara się przywrócić i odtworzyć historyczny charakter kolei z dawnych lat, dlatego w tym roku wprowadzono pamiątkowe bilety. Oprócz wydruku, każdy pasażer podróżujący pociągiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych otrzyma od drużyny konduktorskiej specjalny kolejowy bilet kartonikowy.

Tegoroczną nowością, jest udostępnienie dla zwiedzających izby tradycji znajdującej się w budynku byłej Sekcji Drogowej GKW, w której zostały zebrane pamiątki, dokumenty, przedmioty i urządzenia stosowane dawniej i obecnie na kolei. Przy izbie uruchomiony został sklepik z pamiątkami. Izba tradycji znajduje się na Stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w pobliżu zaplecza technicznego kolei. W tegoroczne wakacje (lipiec-sierpień) izbę tradycji będzie można odwiedzić bezpłatnie - będzie czynna w sobotę w godzinach 12:00-15:00.

Wszelkie informacje dot. rozkładu jazdy i cen biletów znajdują się na stronie www.sgkw.eu

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PCC rozbudowało terminal intermodalny w Gliwicach PCC rozbudowało terminal intermodalny w Gliwicach
Następny artykuł Z gminy Szemud do przystanku PKM Gdańsk Osowa Z gminy Szemud do przystanku PKM Gdańsk Osowa