EC Engineering stworzył nowatorski pantograf do tramwajów

EC Engineering stworzył nowatorski pantograf do tramwajów

21 lipca 2016 | Źródło: EC Engineering
PODZIEL SIĘ

Krakowska firma EC Engineering przygotowała pantograf tramwajowy nowej generacji, który obecnie jest testowany w Tramwajach Warszawskich. Prowadzony jest monitoring pantografu, dzięki któremu zbierane są informacje o eksploatacji odbieraka.

Fot. EC Engineering

Pantograf 120EC jest innowacyjnym rozwiązaniem. W jego budowie zastosowano lekkie materiały (stopy aluminium). Dzięki zastosowaniu elementów aluminiowych i specjalnych nakładek węglowych pantograf może być poddawany większym obciążeniom prądowym np. w kolejkach podmiejskich. W konstrukcji wykorzystano też system ADD (obecnie stosowany wyłącznie w pantografach kolejowych), czyli automatycznego opadania pantografu w przypadku uszkodzenia nakładek węglowych pantografu lub ich nadmiernego zużycia.

Projekt i prototyp powstały przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu InnoTech. Pantograf uzyskał zaświadczenie o dopuszczeniu do eksploatacji wydane przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa i jest gotowy do produkcji seryjnej.

Krakowska firma EC Engineering jest jednym z najlepiej rozwijających się biur projektowych w Polsce. Specjalizuje się w projektach transportowych (pociągi, tramwaje, metro, autobusy, podzespoły do samolotów, itp.), realizowanych głównie na rynki Europy Zachodniej i Azji. Obecnie pracuje w nim prawie 150 inżynierów. Jest częścią EC Grupy, skupiającej kilka firm inżynierskich.

PODZIEL SIĘ