Zaplanuj podróż Kolejami Śląskimi na Mapach Google

Zaplanuj podróż Kolejami Śląskimi na Mapach Google

01 sierpnia 2016 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Osoby planujące podróże przy użyciu Map Google będą miały jeszcze jedną opcję do wyboru – pociągi Kolei Śląskich. Od teraz podróżujący będą mogli sprawdzić np. trasę przejazdu i godziny kursowania. Będą mogli się także przekonać, że w niektórych przypadkach pociąg może być dużo szybszym środkiem transportu niż samochód.

Fot. Koleje Śląskie

Obecność pociągów Kolei Śląskich na Mapach Google stała się możliwa dzięki przystąpieniu spółki do projektu Transport Publiczny na Mapach Google. Chociaż dla użytkowników Google jest to funkcja w pełni zintegrowana z samymi mapami i dostępna bez konieczności logowania, to dla śląskiego przewoźnika udział w projekcie oznaczał konieczność sprostania wielu wymaganiom formalnym i technicznym.

– Podczas blisko półrocznego okresu przygotowań rozwiązaliśmy wspólnie z zespołem specjalistów usługi Transport Publiczny na Mapach Google kilka problemów, zarówno technicznych, jak i merytorycznych – mówi Łukasz Florek, główny specjalista ds. teleinformatyki w Kolejach Śląskich. – Podczas pracy dużym zaskoczeniem było dla nas różne podejście do organizacji transportu kolejowego. Każdy członek zespołu miał inne wyobrażenia o organizacji komunikacji publicznej wynikające z doświadczeń zdobytych we własnym kraju – tłumaczy.

Koleje Śląskie są pierwszym polskim przewoźnikiem regionalnym, który przystąpił do tego projektu. Do tej pory na Mapach Google można było znaleźć jedynie pociągi PKP IC oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

Planowanie podróży z Transportem Publicznym na Mapach Google może być dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych osób, które jeżdżą pociągami okazjonalnie lub zastanawiają się, jaki środek transportu wybrać. Na Mapach Google będzie można wyznaczać pełną trasę podróży – od momentu wyjścia z domu poprzez dotarcie na dworzec i przejazd pociągiem aż po dojście do punktu docelowego.

– Zazwyczaj by sprawdzić np. rozkład jazdy i drogę na dworzec, trzeba skorzystać z kilku źródeł informacji. Tutaj wszystko można znaleźć w jednym miejscu. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców naszego regionu, jak i turystów – przekonuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. – Dla nas jest to natomiast kolejny sposób na dotarcie z naszą ofertą zarówno do obecnych, jak i potencjalnych pasażerów – dodaje.

Przy planowaniu trasy w Mapach Google można zdecydować się na różne warianty podróżowania. Dla każdej wyznaczonej trasy podawany jest przybliżony czas podróży, z uwzględnieniem aktualnego natężenia ruchu. Dzięki temu podróżni mają możliwość porównania czasu przejazdu na wybranej przez siebie trasie i zdecydowania, czy podróż odbędą autem czy skorzystają z połączenia kolejowego. Pasażerowie mają również możliwość przejść z Mapy Google bezpośrednio do elektronicznego systemu sprzedaży Kolei Śląskich – wystarczy przy wybraniu konkretnego dworca na mapie kliknąć w link Kolei Śląskich.

 

PODZIEL SIĘ