Xcity Investment wstrzymuje kilkanaście inwestycji. Powód? PKP wdraża nowy model biznesowy

Xcity Investment wstrzymuje kilkanaście inwestycji. Powód? PKP wdraża nowy model biznesowy

03 sierpnia 2016 | Autor: RW
PODZIEL SIĘ

Spółka deweloperska z Grupy PKP, Xcity Investment podjęła decyzję o unieważnieniu postępowań dotyczących wyboru inwestorów dla 13 projektów. Powodem są zmiany w strategii wykorzystania nieruchomości należących do Polskich Kolei Państwowych. Niemniej, wiele projektów będących w toku jest niezagrożonych. Ze względu na duże perspektywy dochodu władze PKP S.A. zamierzają rozwijać działalność Xcity, jednakże w nowym modelu biznesowym.

Wiz. PKP S.A.

Xcity Investment unieważnił 4 z 6 postępowań ogłoszonych w październiku ubiegłego roku. Dotyczyły one wyboru inwestorów dla nowych projektów deweloperskich na terenie całej Polski, z czego dwóch w Warszawie, jednego w Katowicach oraz objętych jednym postępowaniem 10 projektów zlokalizowanych w mniejszych miastach tj. Bielsko-Biała, Chorzów, Elbląg, Kłodzko, Koło, Koszalin, Kutno, Łowicz, Oleśnica, Skarżysko-Kamienna.

Z listy zniknęły OMP Katowice, a także najbardziej spektakularna warszawska inwestycja, czyli Centralna Park, która miała się znaleźć na działce w samym centrum Warszawy, obok Dworca Centralnego. W ramach tej inwestycji planowano postawić ponad 200-metrowy drapacz chmur. Odpuszczono też budowę gigantycznego osiedla na Odolanach oraz budynku handlowo-usługowo-biurowego połączonego funkcjonalnie z nowym dworcem kolejowym Warszawa Włochy. Nie znany jest termin ewentualnego ponownego uruchomienia projektów, co nie oznacza, że zostały one definitywnie zakończone.

W efekcie pozostały dwa projekty, obejmujące nieruchomości: przy Al. Jerozolimskich 140 oraz ul. Szczęśliwickiej 62. Tylko ich harmonogram przesunął się o 3 miesiące. Pierwsze przedsięwzięcie dotyczy działki będącej w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanego już projektu wspólnie z HB Reavis przebudowy dworca Warszawa Zachodnia i kompleksu West Station. Planuje się, że w tej inwestycji będzie przeważać funkcja biurowa. Drugi projekt obejmuje nieruchomość na Szczęśliwicach, gdzie przewidziano budowę wielorodzinnych budynków mieszkaniowych z usługami w parterach.

Jak możemy przeczytać w komunikacie Xcity Investment, decyzja o rezygnacji wspomnianych projektów jest związana z rewizją strategii inwestycyjnej obejmującej zarówno projekty deweloperskie, jak również inwestycje infrastrukturalne w Grupie PKP.

Warto również wspomnieć, że Mirosław Pawłowski, prezes PKP S.A. w rozmowie z nami zaznaczył, że przyszłość kolejowej spółki deweloperskiej Xcity Investment jest niezagrożona.

– Wiele projektów jest w toku, mają one duży potencjał komercjalizacji. Będziemy zatem kontynuowali działalność tego podmiotu. W odróżnieniu od innych, doceniamy i kontynuujemy dobre rozwiązania poprzedników, tym bardziej, że się sprawdziły. Projekt Xcity Investment ma duże perspektywy dochodu. Dlatego będziemy go rozwijać powiedział Mirosław Pawłowski w wywiadzie, który ukazał się w lipcowym numerze „Kuriera Kolejowego”.

Planów komercyjnego wykorzystania gruntów PKP S.A. nie powinien zakłócić również program "Mieszkanie+", pod którego realizację, jak wiemy z rządowych deklaracji, mają zostać przeznaczone m.in. nieruchomości kolei państwowych.

– Nieruchomości, którymi dysponuje PKP SA jest tak dużo, że bez problemu pogodzimy potrzeby mieszkaniowe Polaków oraz interesy kolei.(…) Odejdziemy nieco od modelu stosowanego przez poprzedników, który polegał na wyprzedaży udziałów w zrealizowanych przedsięwzięciach komercyjnych przynoszących jednorazowo określony zysk. Nasze działania będą nastawione na partnerstwo-publiczno prywatne, w którym jednak będziemy chcieli, w określonych przypadkach, partycypować długoterminowo, zapewniając sobie stałe wpływy. Za każdym razem ocenimy co jest korzystniejsze, czy czerpać dochody „małą łyżeczką” będąc cały czas beneficjentem inwestycji czy jednorazowo skonsumować efekty skończonego przedsięwzięcia (...) – tłumaczył prezes PKP S.A.

PODZIEL SIĘ