Pociąg do Medzilaborec pokazał potencjał połączeń na Słowację?

Pociąg do Medzilaborec pokazał potencjał połączeń na Słowację?

30 sierpnia 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
PODZIEL SIĘ

Za nami premiera połączenia kolejowego z Rzeszowa do słowackich Medzilaborec. W ubiegły weekend specjalnie przygotowanym na tę okazję składem podróżowało niemal 300 turystów z Rzeszowa, Jasła, Jedlicza, Krosna i Sanoka. W ostatnich latach ta trasa nie należała do szczególnie uczęszczanych, jednak w niedługim czasie może to ulec zmianie, dzięki staraniom promotorów połączeń kolejowych na Podkarpaciu. 

Fot. umwp.podkarpackie.pl

W ostatnią sobotę sierpnia z Rzeszowa wyruszył pociąg, którym można było dojechać aż na Słowację. A dokładniej do miejscowości Medzilaborce, gdzie w tym dniu odbywał się piknik. Wyjazd jest pierwszym z dwóch planowanych w tym roku kursów – dzięki wydłużeniu połączeń do Łupkowa. Pierwsze z nich spotkało się z ogromnym zainteresowaniem turystów z Podkarpacia. Już na stacji Rzeszów Główny do szynobusu podstawionego przez Przewozy Regionalne wsiadło niemal 250 osób. Nie zabrakło także podróżujących z rowerami. Obłożenie peronów nie słabło na kolejnych stacjach i część turystów obeszła się smakiem.

Tuż przed opuszczeniem kraju pociąg zatrzymał się w Łupkowie, gdzie podróżni mogli skosztować regionalnych potraw oraz zapoznać się z ofertą turystyczną regionu. Sama przeprawa na Słowację to gratka dla fanów kolei - byli i tacy, którzy do Medzilaborec wybrali się tylko po to, by przejechać „słynnym łupkowskim tunelem”.

Po słowackiej stronie na czekał burmistrz Miedzilaborec, Vladislav Visnovsky, który zabrał turystów na spacer po mieście, prezentując jego największe walory z muzeum Andy’ego Warhola na czele. Zwieńczeniem pobytu był wspólny piknik, podczas którego Jerzy Zuba i Adam Filar - przedstawiciele społecznej kampanii „Kocham Kolej”, wręczyli włodarzowi miasta upominki. Czas do odjazdu pociągu umilały koncerty zespołu „Połańce” z Zagórza oraz Abba Show. 

Akcja jest formą promocji wakacyjnych połączeń z naszym południowym sąsiadem, które samorząd województwa chciałby w przyszłości uruchomić. – Zależy nam na tym, aby uruchomić stałe, wakacyjne połączenia kolejowe ze Słowacją przez przejście graniczne w Łupkowie. Przychylne temu przedsięwzięciu są również władze samorządowe Kraju Preszowskiego. Obecnie na różnych poziomach decyzyjnych – począwszy od ministerstw ds. transportu – pracują zespoły, których celem jest zawarcie niezbędnych porozumień, tak aby najpóźniej w przyszłym roku uruchomić regularne połączenia kolejowe pomiędzy Polską i Słowacją – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Drugi wyjazd z Rzeszowa do Miedzilaborec odbędzie się 24 września.

PODZIEL SIĘ