Tramwaje Metelica wjeżdżają na rosyjski rynek

Tramwaje Metelica wjeżdżają na rosyjski rynek

31 sierpnia 2016 | Źródło: Stadler
PODZIEL SIĘ

Stadler rozpoczyna sprzedaż nowego typu szerokotorowych tramwajów Metelica w Rosji. 23 nowoczesne tramwaje trafią do Petersburga. Pojazdy zbudują fabryki Stadlera w Mińsku i Szwajcarii. Przekazanie pierwszych sześciu tramwajów zaplanowane jest pod koniec lipca 2017 roku.

Fot. Stadler

Pojazd po raz pierwszy zaprezentowano w Mińsku w 2014 roku podczas Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie. W ciągu ostatnich dwóch lat tramwaj zdobył uznanie mieszkańców wielu rosyjskich miast. W 2015 roku podczas parady tramwajów w Moskwie, Metelica otrzymała nagrodę publiczności.

– Mamy nadzieję, że nasza Metelica pomoże nam wygrać kolejne przetargi w Rosji – mówi Peter Spuhler, właściciel i prezes zarządu Stadlera. Obecnie w tym kraju prowadzonych jest kilka postępowań na dostawę szerokotorowych tramwajów. Obejmują one łącznie kilka tysięcy pojazdów. Posłużą m.in. kibicom, którzy przyjadą do Rosji na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2018 roku.

W całości niskopodłogowy trójczłonowy tramwaj, dzięki pięciu parom dwuczęściowych drzwi po obu stronach, umożliwia pasażerom wygodne wejście i wyjście. Przegubowo połączone ramy wózków gwarantują wysoki komfort jazdy oraz ciszę. Wewnątrz pojazdu przewidziano dwa oddzielne miejsca na wózki dziecięce, wózki dla niepełnosprawnych lub rowery. Trzyczęściowe dwukierunkowe pojazdy mają 33,45 m długości i 66 miejsc siedzących. Tramwaj może pomieścić łącznie 370 pasażerów.

Stadler przywiązuje wielką wagę do rosyjskiego zamówienia. Zwłaszcza, że w wyniku kryzysu na rynku paliwowym i słabnącej pozycji rubla, fabryka w Mińsku nie była w stanie wykorzystać wszystkich mocy produkcyjnych. Zamówienie na 23 pojazdy typu Metelica dla przedsiębiorstwa z Petersburga może poprawić tę sytuację, jednak do pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnych potrzeba kolejnych zamówień. Stadler rozważa również przeniesienie części produkcji z innych fabryk w Europie Środkowej do Mińska.

Spółka Transport Concession Company, która zamówiła tramwaje buduje nowe linie tramwajowe we wschodniej części Petersburga w rejonie Kraskogwardiejskim. Pierwsza Metelica wyjedzie na nowe tory już w sierpniu 2017 r.