Kolejarze pamiętali o wydarzeniach kampanii wrześniowej w Szymankowie

Kolejarze pamiętali o wydarzeniach kampanii wrześniowej w Szymankowie

01 września 2016 | Źródło: Przewozy Regionalne
PODZIEL SIĘ

Dziś w Szymankowie, Tczewie oraz w Malborku kolejarze upamiętnili 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody tradycyjnie zorganizowała kolejarska „Solidarność”. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele spółek z Grupy PKP i Przewozów Regionalnych.

Fot. Przewozy Regionalne

1 września 1939 roku wybucha największa wojna w historii. Dziś wielu historyków za jej początek uważa wydarzenia, które rozegrały się na stacji kolejowej w Szymankowie. Dzięki bohaterskiej postawie polskich kolejarzy i celników najeźdźcom nie udało się przejąć kontroli nad mostami w Tczewie. Z punktu widzenia III Rzeszy kolejowo-drogowa przeprawa przez Wisłę miała znaczenie strategiczne: umożliwiała swobodny transport wojsk do i z Prus Wschodnich.

Przechwycenie przez kolejarzy z Szymankowa niemieckiego pociągu z żołnierzami jadącymi do Malborka i późniejsze wysadzenie tczewskich mostów przez polskich żołnierzy znacząco wpłynęły na przebieg kampanii wrześniowej. Pracownicy stacji zapłacili za to najwyższą cenę. W odwecie zamordowanych około 40 osób: kolejarzy, celników oraz członków ich rodzin.

Dziś, po 77 latach, Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ „Solidarność” zorganizowała uroczystości rocznicowe w Tczewie, Malborku i w Szymankowie. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda. W ramach obchodów w Szymankowie odbyły się m.in.: msza święta w kościele parafialnym i uroczystości przez pomnikiem (apel poległych, salwa honorowa). Pod znajdującą się na dworcu tablicą pamiątkową złożono kwiaty.

Cześć poległym kolejarzom oddali także przedstawiciele Przewozów Regionalnych i spółek z Grupy PKP.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Nowe tory z Krzeszowic do Krakowa Nowe tory z Krzeszowic do Krakowa
Następny artykuł Polaczek: należy zagwarantować w KPK środki na innowacje Polaczek: należy zagwarantować w KPK środki na innowacje