Weekendowe przejażdżki parowozem w Małopolsce

Weekendowe przejażdżki parowozem w Małopolsce

16 września 2016 | Źródło: SMK Nowy Sącz
PODZIEL SIĘ

Na tory kolejowe w Małopolsce wyjeżdżają pociągi turystyczne promujące region Małopolski i jego atrakcje.  Przejazdy z parowozem 17 i 18 września są realizowane w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej z okazji 140-lecia kolei Tarnów – Nowy Sącz – Leluchów.

Fot. SMK Nowy Sącz

17 września pociąg retro wyruszy na trasę z Nowego Sącza do Biecza i Gorlic. Celem podróży będzie zwiedzanie historycznych atrakcji miasta Biecza, a także udział w plenerowej imprezie miejskiej. Z kolei, 18 września 2016 roku turystyczny skład retro przejedzie przepiękną widokowo trasą z Nowego Sącza do Krynicy. Trasa przejazdu wiedzie malowniczą Doliną Popradu wzdłuż granicy polsko-słowackiej.

Okazją do zorganizowania przejazdów jest przypadający w tym roku jubileusz 140-lat linii Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna - Leluchów. W programie atrakcji przewidziano m.in. występy muzyczne w pociągu i na stacjach Stary Sącz, Piwniczna Zdrój i Muszyna, dania kuchni regionalnej, festyn dworcowy na stacji w Muszynie, zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego, udział przewodników PTTK którzy opowiedzą o najciekawszych atrakcjach turystycznych regionu. Ponadto, przed odjazdem pociągu, na stacji w Nowym Sączu będzie można zwiedzić wystawę Skarby Małopolski 2016, której motywem przewodnim w tym roku jest  hasło „Po kolei od kolei czyli Galicyjska Kolej Transwersalna”. 

Skład pociągu zestawiony z parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz wagonów typu Gmhx z 1930 roku, Bhixt z 1963 roku oraz Bi z lat 1925-1930.

Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia na sądecki dworzec w tym dniu i obejrzenia zabytkowego parowozu i wagonów. Pociąg odjeżdża z Nowego Sącza 17 i 18 września o godzinie 9:40.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP Cargo.

Tabor pochodzi ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W trakcie przejazdu można podziwiać najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie województwa małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz.

PODZIEL SIĘ