Ponad 16 tys. polskich maszynistów obchodzi swoje święto

Ponad 16 tys. polskich maszynistów obchodzi swoje święto

16 września 2016 | Źródło: ZZMK
PODZIEL SIĘ

Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego odbędą się w tym roku dokładnie w dniu święta branżowego, które zostało ustanowione przed laty na 16 września. Po raz pierwszy miejscem centralnych uroczystości jest Kraków. 

Fot. PKP Cargo

Wzorem ubiegłych lat impreza ma charakter rodzinny – maszyniści przyjeżdżają świętować z małżonkami lub partnerkami. Bazą noclegową będą obiekty Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, mieszczące się przy ul. Jana Pawła II 78.  Partnerem przedsięwzięcia jest Marszałek Województwa Małopolskiego. Patronat honorowy pełni Marszałek, Wojewoda Małopolski i Prezydent Miasta Krakowa.

W Polsce według danych za I kwartał 2016 r. 16180 osób ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów kolejowych.Wśród nich są maszyniści pojazdów trakcyjnych, maszyniści zakładowi, kierowcy lokomotywy spalinowej o mocy do 300 KM, kierowcy drezyny i wózka motorowego, maszyniści wieloczynnościowych i ciężkich maszyn do kolejowych robót budowlanych i kolejowej sieci trakcyjnej, maszyniści z licencją i świadectwem maszynisty prowadzący pociągi lub pojazdy kolejowe. 

Średnia wieku polskiego maszynisty to przedział wiekowy 51-60 lat (49%). Dalsze 26% to maszyniści w wieku 41-50 lat. Najmłodszy maszynista posiadający licencję i świadectwo maszynisty ma 22 lata. Najmłodsza osoba zatrudniona na stanowisku prowadzący pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej ma 21 lat. 

Inicjatorem Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego  był powstały w 1988 roku międzynarodowy związek maszynistów ALE. Należą do niego organizacje z takich krajów jak: Niemcy, Słowacja, Czechy, Węgry, Serbia, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Chorwacja, Bułgaria, Szwajcaria, Holandia, Rumunia, Grecja, Belgia i oczywiście Polska.

Ogółem ALE zrzesza ponad 100 tysięcy europejskich maszynistów. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce jest członkiem organizacji od 1991 roku. Wiceprezydentem ALE jest prezydent ZZM Leszek Miętek.

Datę polskiego branżowego święta wyznaczono na 16 września w połowie lat 90. XX wieku. W Polsce pierwsze Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty odbyły się w 1996 roku -  w Czerwieńsku.