Kolejne rozmowy o połączeniu na Słowację

Kolejne rozmowy o połączeniu na Słowację

26 września 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
PODZIEL SIĘ

W Nowym Łupkowie rozmawiano o uruchomieniu w przyszłym roku sezonowych połączeń kolejowych z Rzeszowa na Słowację. Podsumowano również dwa tegoroczne promocyjne kursy z Rzeszowa do Medżilaborec. – Turyści, którzy jadą w Bieszczady chcą atrakcji. Jedną z nich może być właśnie pociąg na Słowację, dlatego m.in. samorządowi województwa zależy tak bardzo na uruchomieniu tych połączeń – mówił Lesław Kornak dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

Fot. umwp.podkarpackie.pl

W spotkaniu w Nowym Łupkowie wzięło udział kilkudziesięciu samorządowców z Polski i Słowacji, którzy mówili o potencjale turystycznym bieszczadzkich gmin i możliwościach współpracy z naszymi południowymi partnerami.

Lesław Kornak podsumował efekty tegorocznych dwóch kursów na Słowację (pierwszy odbył się w sierpniu, a drugi w ubiegłą sobotę, tj. 24 września). Mówił, że cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem, co jest dowodem na to, że takie połączenie powinno znaleźć się w letnim rozkładzie jazdy. Dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego omówił też inwestycje kolejowe, jakie na południu regionu planuje zrealizować samorząd województwa. Wśród nich wymienił m.in. dokończenie rewitalizacji linii 106, która jest jedną z trzech na trasie Rzeszów- Łupków.

Chcemy przywrócić kolei należne jej miejsce, stąd inwestycje w infrastrukturę, aby poprawić komfort jazdy, skrócić czas przejazdu, sprawić, żeby połączenia kolejowe znów stały się atrakcyjne – tłumaczył dyrektor Kornak.

Potrzebę uruchomienia połączeń na Słowację widzą także władze samorządowe miasta Medżilaborce. Burmistrz miasta Vladislav Višnovsky mówił, że to bardzo ważna inicjatywa, której szczerze kibicuje.

– Prace, które rozpoczęliśmy musimy kontynuować. Jest to ważne, aby udało nam się do końca roku podpisać wszystkie dokumenty, tak by w przyszłe wakacje uruchomić już regularne połączenia między naszymi miastami. Stoi przed nami wielki cel, ale jak będziemy tak mocno pracować, to na pewno się nam to uda – mówił Vladislav Višnovsky, burmistrz miasta Medżilaborce.

Jak poinformował dyrektor Kornak, już pod koniec października spółka Przewozy Regionalne spotyka się z partnerami ze Słowacji, aby mówić o szczegółach uruchomienia tego połączenia.

O konieczności tworzenia nowych połączeń mówił też Jerzy Zuba, radny powiatu sanockiego oraz koordynator kampanii „Kocham Kolej”. – Wasza obecność, delegacji słowackiej, tutaj w Łupkowie, nasza obecność w sierpniu w Medżilaborcach, to są najbardziej przekonujące dowody na to, że kolej jest potrzebna. To co robimy jest sensowne, jest perspektywiczne i życzmy sobie wszyscy, żebyśmy już za rok mogli się odwiedzać – mówił Zuba.

Spotkaniu towarzyszyły stoiska promocyjne samorządu województwa oraz lokalnych gmin. Można było skosztować regionalnych smakołyków oraz zwiedzić wagon – „salonka Gierka”.

PODZIEL SIĘ