Srebrny pociąg na Śląsku

Srebrny pociąg na Śląsku

29 września 2016 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

W niedzielę, 2 października poszukiwacze przygód będą mogli przekonać się, że lepszy srebrny pociąg na wyciągnięcie ręki, niż złoty gdzieś pod ziemią. A wszystko to za sprawą specjalnej oferty Kolei Śląskich, Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Pierwszy Srebrny pociąg wyruszy z Katowic już w najbliższą niedzielę o godzinie 11:37, a następne przejazdy będą się odbywać w kolejne niedziele października i listopada.

Fot. Mariusz Senderowski

Nowa oferta jest adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Propozycja umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych tam i z powrotem oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która została zgłoszona do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. – Pomysł współpracy narodził się podczas naszego wspólnego spotkania z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi w czerwcu. Przez wakacje doprecyzowywaliśmy ustalenia i pojawiali się kolejni partnerzy. Właśnie dzięki temu nasza propozycja jest dziś tak kompleksowa – opowiada rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Trasę Katowice – Bytom – Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i z powrotem będzie można przejechać na podstawie jednego, wspólnego biletu – pierwszy odcinek trasy pociągiem Kolei Śląskich, a drugi pociągiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z częściowo otwartymi wagonami. Po zakończeniu zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, wspólny bilet będzie upoważniał także do powrotu do Bytomia i do Katowic. Wspólny bilet to nowa oferta wybranych obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

– Do tej pory Górnośląskie Koleje Wąskotorowe uruchamiały pociągi głównie w okresie wakacyjnym, teraz chcemy rozszerzyć naszą ofertę przewozową także na miesiące jesienne. Wspólnie z Kolejami Śląskimi i z Zabytkową Kopalnią Srebra chcemy zaproponować produkt nie tylko dla miłośników kolei, techniki i podziemi, ale także dla wszystkich chętnych, chcących spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnia. W składzie wąskotorowego pociągu pojadą wagony częściowo otwarte, a temperatura w kopalni wynosi ok. 10 st. dlatego na wyprawę Srebrnym pociągiem przyda się cieplejszy strój i wygodne obuwie – mówi Kamil Czarnecki, prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Kiedy i jak?

Srebrny Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę od 2 października do 27 listopada. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 11:37 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec, przyjazd na stację Bytom o 12:06). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 12:30 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 13:10). W godzinach 13:30 – 15:30 będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 15:50, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16:30. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16:59 (przyjazd o godz. 17:24).

Wszystkie szczegóły na temat Srebrnego Pociągu łącznie z regulaminem oferty można znaleźć w zakładce Turystyka. Istotne informacje można znaleźć również na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Zachęcamy także do poczytania zarówno o samej Zabytkowej Kopalni Srebra (która została zgłoszona do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO), jak i o całym Szlaku Zabytków Techniki.