Sprawne podróże na trasie Poznań-Wrocław. Budowa kluczowego wiaduktu na finiszu

Sprawne podróże na trasie Poznań-Wrocław. Budowa kluczowego wiaduktu na finiszu

01 października 2016 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace związane z przebudową trasy kolejowej Poznań - Czempiń. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w ramach tej inwestycji jest budowa dwóch wiaduktów kolejowych na ul. Czechosłowackiej w stolicy Wielkopolski. Prace w tym miejscu mają zakończyć się za kilka tygodni.

Fot. PKP PLK

Wiadukty zastąpią kłopotliwy przejazd drogowo-kolejowy, który z uwagi na intensywny ruch kolejowy powodował częste korki. – Tędy przejeżdża kilkadziesiąt pociągów na dobę – tłumaczy Zbigniew Wolny z PKP PLK w rozmowie z Radiem Merkury.

Po zakończeniu prac kierowcy będą korzystać z szerokiej dwupasmowej i bezkolizyjnej jezdni, a mieszkańcy zyskają chodnik i ścieżkę rowerową. Piesze dojście doprowadzi podróżnych bezpośrednio na perony przystanku Poznań Dębiec, na które będzie można wejść zadaszonymi schodami lub wjechać windą.

PKP Polskie Linie Kolejowe kończą obecnie zasadniczą część robót przy budowie wiaduktów i torowisk. Aktualne zaawansowanie prac wynosi 90 proc. Na ukończeniu są także prace modernizacyjne w rejonie przystanku Poznań Dębiec. Jesienią teren zostanie przekazany miastu Poznań, które dokończy część drogową obiektu znajdującą się pod wiaduktami. Według Poznańskich Inwestycji Miejskich mogą one zakończyć się w grudniu.

Budowa wiaduktów to część modernizacji trasy kolejowy Poznań - Czempiń. Po zakończeniu prac kierowcy bezkolizyjnie przejadą ulicą Czechosłowacką, ale na przejeździe przy pętli tramwajowej na Dębcu szlabany zostaną. – Nie wszędzie udało się zbudować wiadukty – mówi Zbigniew Wolny.

Do końca 2020 roku na trasie Poznań - Czempiń mają być zmodernizowane wszystkie przystanki kolejowe. Po wyremontowanych torach pociągi pojadą szybciej, co skróci czas podróży na trasie z Poznania do Wrocławia. Możliwy będzie przejazd pociągów z prędkością 160 km/h. Dzięki temu podróż z Czempinia do Poznania skróci się o 30 minut. Całkowity koszt inwestycji wynosi około miliarda złotych.

PODZIEL SIĘ