Gdzie Warszawa, gdzie Rijad – ekskluzywne pociągi metra od Siemensa

Gdzie Warszawa, gdzie Rijad – ekskluzywne pociągi metra od Siemensa

05 października 2016 | Autor: AJ
PODZIEL SIĘ

Stolica Arabii Saudyjskiej buduje sześć linii metra, których łączna długość wyniesie 175 km. Siemens wyposaży dwie z sześciu linii w swoje pociągi Inspiro. Nie przypominają one jednak pojazdów znanych z warszawskiego metra – w Rijadzie korzystający z komunikacji publicznej będą mogli liczyć na ekskluzywne wnętrza. Pierwsze pociągi mają zostać dostarczone stolicy Arabii Saudyjskiej w latach 2017-2018. Obecnie prowadzone są jazdy testowe i homologacja pojazdów.

Fot. Agnieszka Jurewicz

Inwestycja w największy na świecie projekt metra to konsekwencja gwałtownego wzrostu liczby mieszkańców stolicy Arabii Saudyjskiej – od 1990 roku liczba ludności podwoiła się do ponad sześciu milionów mieszkańców. W związku z tym w Rijadzie powstanie sześć linii metra o łącznej długości 175 km. Zadaniem Siemensa w tym projekcie jest dostarczenie systemu sterowania ruchem dla bezobsługowych pociągów oraz zasilania, a także zbudowanie 74 pociągów typu Inspiro. Wartość projektu realizowanego przez Siemens wynosi 1,5 mld euro.

Siemens dostarczy dla Rijadu 29 pociągów dwuwagonowych i 45 czterowagonowych. Składy zbudowane są z aluminium, przystosowane do maksymalnej prędkości 90 km/h, są całkowicie zautomatyzowane i bezobsługowe. Wyposażone są także w bardziej wydajny system klimatyzacji, przystosowany specjalnie do klimatu Arabii Saudyjskiej. Także wózki, napęd trakcyjny, hamulce i drzwi zostały wyposażone w specjalne elementy, aby zapobiec dostawaniu się piasku.

Pociągi metra dla Rijadu wyróżniają się także zastosowaną liczbą klas – w każdym składzie znajdują się trzy klasy różniące się zarówno układem siedzeń, jak i kolorystyką. Poszczególne klasy oddzielone są przesuwnymi drzwiami, są bardzo dobrze oświetlone, przestrzenne i komfortowo wykończone.

Jak dokładnie wyglądają nowe składy metra dla Rijadu mogliśmy przekonać się podczas prezentacji pociągów w czasie tegorocznych targów InnoTrans. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wnętrza pojazdu:

 

PODZIEL SIĘ