Osiemnastolatkowie będą mogli jeździć za darmo koleją po Europie

Osiemnastolatkowie będą mogli jeździć za darmo koleją po Europie

15 października 2016 | Źródło: Parlament Europejski
PODZIEL SIĘ

Parlament Europejski chce, by każdy Europejczyk w dniu osiemnastych urodzin dostawał prawo do biletu kolejowego Inter Rail Pass. To bilet, który przez miesiąc umożliwia podróżowanie pociągami po Europie. Przez lata z karnetu korzystały miliony młodych pasażerów, ale dla wielu cena biletu jest nadal za wysoka.

Fot. Diliff, Wikimedia

Celem pomysłu, nad którym debatował już Parlament Europejski, jest promocja idei integracji wśród młodych mieszkańców Wspólnoty. PE chce wesprzeć młodych w podróżowaniu po Europie i poznawaniu kontynentu oraz promować kolej jako niskoemisyjny środek transportu.Koszt biletu Inter Rail Pass wynosi od 200 do ponad 400 euro dla osób poniżej 25 lat. Rocznie korzysta z niego 300 tys. osób.

Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na 1,5 mld euro rocznie, ale jego wprowadzenie jest bardzo prawdopodobne, gdyż pozytywne głosy o projekcie płyną ze wszystkich frakcji politycznych zasiadających w unijnym parlamencie.

Chcemy inwestować w młodych, by mogli doświadczać naszego kontynentu – przekonywał w czasie debaty Manfred Weber, niemiecki europoseł. Z kolei Kosma Złotowski, deputowany z Polski podkreślał, że podróżowanie sprzyja edukacji i dlatego będzie w pełni wspierać ten pomysł.

Do inicjatywy europosłów odniosła się Violetta Bulc, unijny komisarz ds. transportu. – Rozszerzenie dostępu za darmo dla wszystkich 18-latkow powoduje wiele wyzwań, które wymagają dalszej analizy – stwierdziła komisarz. – Komisja dokładnie oszacuje potencjalny koszt i źródła finansowania tej inicjatywy oraz administracyjne możliwości. Możemy rozważyć także możliwe odmiany tego pomysłu - loteria ze znaczną liczbą biletów uprawniających do podrózy po Europie może być atrakcyjna – dodała.